Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Žarnovica - oficiálna stránka mestaHľadať
 
 

Armwrestling klub

ARMWRESTLING KLUB

Predseda : Ján Kopecký
Ulica Fraňa Kráľa 876/55, 966 81 Žarnovica, mobil : 0911284477


Z HISTÓRIE PRETLÁČANIA RUKOU (ARMWRESTLINGU)

Laické pretláčanie rukou
Pretláčanie rukou nie je žiadna novinka. V rôznych obmenách je od dávna známe po celom svete. Svedčia o tom zmienky v najstarších knihách, nálezy antických sošiek znázorňujúcich „armwrestlerov“ a legendy národov ospevujúcich hrdinov silných paží, ktorých sile nik neodolal.
Podľa staroindickej legendy silák Bhirma vyhral veľa cien, peňazí a trofejí, medzi ktorými boli neraz aj krásne ženy. V stredovekom Anglicku muži riešili veľa sporov súbojom v pretláčaní na prevrátenom sude od vína. V Northwoode sa tieto súboje odohrávali dokonca na stromoch v niekoľkometrovej výške, takže po skončení súboja neraz spadol na zem nielen porazený, ale aj víťaz.
Mnoho ľudí – mladých i starších – sa v každej krajine v priateľskom súboji pretláčalo niekedy s niekým doma, v škole, na internáte alebo na jarmočnej súťaži. Tieto zápasy silných paží mali i majú v rôznych krajinách rôzne pomenovania. V Taliansku je to bracio de ferro, v Indii panja, v Turecku bilayak guresi, v Mexiku vedcidas, v Anglicku armwrestling a u nás jednoducho pretláčanie.
Čím to bolo a čím to je, že pretláčanie bolo a je také populárne? Odpoveď nie je taká ťažká. Laické pretláčanie nepotrebuje veľké vysvetľovanie „ako na to“ a nepotrebuje ani náročné materiálne zabezpečenie. A samotný duel medzi silákmi bol, je a bude vždy atraktívny pre divákov. Každý je totiž zvedavý na toho najsilnejšieho.

 

Počiatky a súčasnosť športového pretláčania rukou vo svete
Za zakladateľa a priekopníka športového pretláčania rukou (armwrestlingu) je považovaný Bill Soberanes. Ešte ako mladý novinár využil popularitu laického pretláčania rukou v USA a v roku 1952 začal poriadať prvé oficiálne súťaže v mestečku Petaluma (v miestnom Gilardis saloone). Tieto súťaže rýchlo prerástli rámec pohostinstva a následne inšpirovali ku každoročnému poriadaniu majstrovstiev mesta, neskôr Severnej Kalifornie a potom Kalifornie.
V roku 1962 založil Bill Soberanes spolu s Dave Devotom organizáciu World Wrist-wrestling Championshisps Inc. a keďže v Amerike je všetko možné v tom istom roku usporiadali v jednej z najväčších hál Petalumy „Wortld Wristwrestling Championships“ (Majstrovstvá sveta v pretláčaní). Súťaž si tento honosný názov ponechala až doteraz. V žiadnom prípade ju však v súčasnosti nemožno považovať za oficiálne Majstrovstvá sveta. Faktom však je, že v súčasnosti je to najstaršia a jedna z najpopulárnejších medzinárodných súťaží vo svete.
V šesťdesiatych rokoch minulého storočia vzniklo na pôde USA množstvo ďalších organizácií, ktoré dodnes organizujú na rôznych úrovniach súťaže v pretláčaní. Aspoň niektoré : National armwrestling association, American armwrestling association, Mid-West armwrestling association, Michigan armbender association, Littie people armwrestling association, US wristwerestling and armwrestling association.
Je len samozrejmé, že zatiaľ čo laické súťaže nevyžadovali žiadne špeciálne pravidlá, oficiálne ich už potrebovali rovnako ako skonštruovaný súťažný stôl. Nastala úplne nová situácia. Z armwrestlingu pre zábavu sa stal armwrestling šport.
Po USA nadobudol armwrestling organizovanú podobu v Kanade, Brazílii, Indii a postupne v ďalších krajinách. Najväčší význam pre rozvoj svetového pretláčania rukou malo založenie World Armwrestling Federation (Svetová federácia pretláčania rukou) v roku 1972 na pôde USA. Zakladateľom tejto organizácie bol vtedajší prezident American Armwrestling Association Bob O´ Leary v spolupráci s Johnom Miadzykom prezidentom Canadian Armwrestling Association a šéfom Indian Armwrestling Federation Barij Baran Dasom. Počet členských krajín WAF postupne narastal a teraz ich je už viac ako 80. Postupne vzniklo aj 6 kontinentálnych federácií armwrestlingu – Ázijská, Africká, Austrálska, Európska, Juhoamerická a Severoamerická.
Prvé oficiálne Majstrovstvá sveta zorganizovala WAF 10. novembra 1979 a ich dejiskom bol Wetaskiwin – Alberta Kanada. Zúčastnilo sa ich 47 súťažiacich zo štyroch krajín (Brazília, India, Kanada a USA). Ďalšie svetové šampionáty sa potom konali – s výnimkou roku 1984 – pravidelne každoročne.
Počet zúčastnených športovcov a krajín na MS samozrejme postupne narastal a v posledných rokoch sa pohybuje v množstve vyše 400 účastníkov z vyše 30 štátov.
Európska federácia armwrestlingu (EAF) vznikla pomerne neskoro (v roku 1991), avšak jej členské asociácie pribúdali veľmi rýchlo a v súčasnosti ich je 32, čo robí z EAF najväčšiu kontinentálnu federáciu na svete. Prvé oficiálne Majstrovstvá Európy sa konali vo Švajčiarsku v roku 1991.
Slovenská asociácia pretláčania rukou usporiadala vrcholné šampionáty v pretláčaní 3-krát. Dvakrát to boli juniorské MS v Senci (1998 a 1999) a raz ME (Poprad 1997).

 

Pretláčanie rukou na Slovensku
Podobne ako v iných krajinách, ani na Slovensku nie je pretláčanie rukou žiadnou novinkou. Naopak, už naši dedovia i pradedovia pri rôznych príležitostiach a na rôznych miestach zvádzali množstvo súbojov v pretláčaní rukou. Uskutočnili sa tiež pokusy o organizovanie súťaží s viacerými súťažiacimi. Nebolo to však podľa definovaných pravidiel ani na predpísanom súťažnom stole. Všetko sa to dialo len na laickej úrovni.
Ako šport vstúpilo pretláčanie rukou (armwrestling) na slovenskú športovú scénu v roku 1992. Prvým krôčikom k tomu bol vznik komisie (prípravného výboru) pretláčania rukou na pôde Kresťanskej športovej únie (august 1992). Komisiu tvorili a na jej práci sa významne podieľali Michal Čapla (prezident Slovenskej asociácie kulturistiky a silového trojboja), Ľudovít Major (šéfredaktor časopisu Muscle and Fitness), Ladislav Mlynek (vtedajší predseda Slovenského zápasníckeho zväzu), Ján Ďalák a Marian Čapla (súčasní členovia Výkonného výboru SAPR) a predseda prípravného výboru Milan Čapla, ktorý si zobral „na plecia“ pionierske práce v spojitosti s rozvojom armwrestlingu na Slovensku. Všetci členovia komisie vykonali množstvo práce od hľadania materiálov (predovšetkým zahraničných) o armwrestlingu – pretláčaní, cez diskusie o jeho športovej podobe na Slovensku a snahou o nadviazanie kontaktov so svetovou a Európskou federáciou pretláčania. Veľmi záslužnú prácu vykonali v začiatkoch pre slovenský armwrestling gruzínsky armwretleri Zura Katamadze, Alexander Mudžišvili a Irina Čikviladze, ktorí do Bratislavy pricestovali na jeseň v roku 1992. Priniesli oficiálne pravidlá, pomohli pri konštrukcii prvého súťažného stola vyhovujúceho medzinárodnej norme, vyškolili prvých rozhodcov a zúčastnili sa prvých súťaží ako súťažiaci ako súťažiaci i rozhodcovia.
V januári 1993 sa konala ustanovujúca konferencia Slovenskej asociácie pretláčania rukou (SAPR), na ktorej boli prijaté Stanovy, zvolený Výkonný výbor a prezident SAPR, ktorým sa stal zakladateľ tohto športu na Slovensku Milan Čapla. V marci 1993 po registrácii a schválení Stanov SAPR na Ministerstve vnútra SR sa SAPR ako dobrovoľná občianska záujmová organizácia stala samostatným právnym subjektom. Takmer ďalší rok trvalo úsilie o zapojenie SAPR do medzinárodných organizácií WAF a EAF. Bolo to tým, že veľmi ťažko sa hľadalo akékoľvek spojivko s týmito organizáciami a podarilo sa to až v decembri 1993. Členom v obidvoch týchto organizáciách sa stala SAPR v roku 1994, čím získali reprezentanti SR právo účasti na ME aj MS. Toto právo bolo samozrejme hneď v roku 1994 využité.


Pretláčanie v Žarnovici
Tento šport sa do Žarnovice dostal v roku 1999. Spoluzakladateľmi klubu sú Ján Kopecký a Rastislav Tomaga. Od roku 2007 je AWK jednou z odvetvových zložiek MTK Tatran Žarnovica a v súčasnosti má 19 členov. Sú to Alena Baniariová, Jaroslav Boroš, Štefan Černák, Milan Hollý, Marián Káčer, František Knotek, Tomáš Knotek, Ján Kopecký, Marek Kováč, Michal Kováč, Marián Kotlár, Tomáš Kozelka, Patrik Majer, Miroslav Pilner, Juraj Riso, Jozef Streďanský, Roman Šovčík, Adrián Tomaga a Rastislav Tomaga.
Členovia klubu sa pravidelne zúčastňujú slovenských kôl v pretláčaní rukou, súťaže „Senecká ruka“, ale aj súťaží medzinárodných ako napríklad „Golemova ruka“ v Českej republike, či súťaží v Maďarsku, Švajčiarsku. Vo všetkých dosahujú pekné výsledky.
Rastislav Tomaga a Jozef Steďanský sú reprezentantmi Slovenskej republiky.
Veľmi pekné výsledky dosahujú aj ďalší členovia klubu a to : Štefan Černák, Milan Hollý, Tomáš Kozelka a bratia František a Tomáš Knotekovci.
Jozef Streďanský bol vyhodnotený ako „Športovec mesta Žarnovica za rok 2008“.

 Súťaž - Senecká ruka 2008

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Súťaž - Senecká ruka 2008Súťaž - Senecká ruka 2008

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroupNetronics
ÚvodÚvodná stránka