Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Žarnovica - oficiálna stránka mestaHľadať
 
 

Z našej činnosti

Deti z materskej školy Veľké Pole pri stole sedia a kresliaŠkôlkari v knižnici

V utorok 14. mája strávilo v knižnici, dve hodiny dopoludnia, štrnásť detí Materskej školy z Veľkého Poľa so svojimi učiteľkami. Nemajú často možnosť zoznámiť sa s knižnicou a jej službami. Užili si to k plnej spokojnosti. Pozreli si a prečítali nielen knihy pre deti v detskom oddelení, ale pozreli si aj premietanú rozprávku Danka a Janka v slimačom domčeku, spisovateľky Márie Ďuríčkovej, ktorá má v tomto roku 100. výročie narodenia. Podrobnejšie o jej živote a tvorbe sa deti dozvedeli z prezentácie Evy Tomovej. Na rozlúčku výtvarne dotvorili obrázky z autorkiných rozprávok, ktoré na pamiatku visia na výstavke v knižnici.

-------------------------------------------------------------------------------

1.Spisovateľka Hana Košková, staršia dáma s tmavými vlasmi v čiernom sakuSTRETNUTIE SO SPISOVATEĽKOU

HANA KOŠKOVÁ     25.4.2019

„Tradičné mlynárske remeslo už vymrelo, no o mlynoch a mlynároch nám zostalo veľa príbehov, piesní, prísloví a porekadiel. Aj v Novohrade sa zachovali mnohé povesti o mlynoch a rôznych peripetiách mlynárskeho života. V tomto regióne bolo svojho času viac ako 240 tradičných mlynov. Stavali sa na rieke Ipeľ i na viacerých potokoch. V mojom rodisku, v Tuhári, bol za dedinou mlyn, do ktorého som chodievala po med so starou mamou. Mlynár, pán Valach, bolNa obrázku drevený mlyn, rieka Ipeľ, a biele husi živou kronikou starého mlynárskeho rodu. Niektoré z jeho príbehov sú aj v tejto knižke. Aj vďaka mojej starkej z Tuhára, ktorá sa dožila 107 rokov, som poznala veľa príhod z mlynárskeho prostredia. Mnohé z nich si priniesla z Maďarska, kam chodievala na žatvy. Ďalšími cennými prameňmi boli pre mňa zápisky z archívov a cechových kníh. Bola by škoda, keby všetko zomlel čas, pretože história sa už nezopakuje. Chlieb máme na stole každý deň. Pribaľme si k nemu zavše aj niečo z týchto dávnych príbehov“, porozprávala nám spisovateľka Hana Košková na stretnutí v knižnici nielen o tejto svojej knihe, ale aj o ďalšej literárnej tvorbe a osobnom živote.

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Kristína Falťanová v knižnici

Na foto Kristína Falťanová, mladá autorka v polodlhých hnedých vlasoch v modro-čiernom oblečení„Milujem čítanie. Som závislá na písaní. Zbožňujem vytvárať príbehy. Som však realistka. I keď rada snívam. Sú tisíce autorov a milióny čitateľov. Dva brehy na sebe dokonale závislé. Mojím obrovským želaním je, aby slová, riadky a myšlienky z mojich príbehov prinášali pocity. Či už sa pri nich bude čitateľ usmievať, alebo plakať. Túžiť či hromžiť a preklínať. Prajem si, aby si moje príbehy zapamätali a uchovali vo svojom vnútri,“ hovorí o sebe žiarska spisovateľka Kristína Falťanová. Bola hosťom Mestskej knižnice v Žarnovici vo štvrtok 7.3.2019. Pozvala som ju na základe jej knihy Len sa mi snívaj, ktorá sa mi dostala do rúk a jej príbeh ma oslovil. Autorka je na túto knihu najviac hrdá. Nielen tým, že sa rodila ťažko, lebo bolo potrebné naštudovať si veľa faktov z oblasti medicíny či polície. Vymyslený príbeh zo súčasnosti je prepojený skutočnými tragickými udalosťami z konca druhej svetovej vojny roka 1945 v obci Brehy. Autentické udalosti rodiny Lacovej sú zachytené v príbehu formou snov počas kómy hlavnej hrdinky Agnes. V snoch sa jej vracajú výjavy z vojny a tragická smrť štyroch mladých žien v dome vtedajšieho richtára Štefana Laca. Vlastné deti, Vladimíra, Jána a Helenu sa im podarilo ukryť pred náletom v pivnici u Bakošov pod Speváčka a herečka Kristína Mečko, v dlhých kučeravých vlasoch v čiernom oblečení so žltou vestouLašťokom. Netere, Ľudmila, Albína a Anna Sivákové, ktoré sa k nim prišli ukryť z Pukanca, sa im zachrániť nepodarilo. Odmietali ísť do úkrytu, za každú cenu sa chceli vrátiť domov, balili sa a neposlúchli domácich, aby išli s nimi. V jednej sekunde bolo po všetkom. Na dom spadla bomba. Všetci, čo boli v dome a nestihli už vybehnúť, zahynuli. Deti zostali polosiroty, pretože s tromi dievčatami prišla o život aj matka detí, Anna Lacová, nemala ani 40 rokov. Dievčatá mali 20, 19 a 17 rokov, mali ešte život pred sebou. Jedným razom prišla matka o svoje tri dcéry. Paradoxne tam, kde hľadali útočisko, našli smrť. Je to smutný príbeh, o to viac, že sa skutočne stal. Všetky deti Štefana Laca ešte stále žijú. Aj Eva, ktorá sa narodila z druhého manželstva. Spisovateľka nám porozprávala o tom všetkom aj o tom, čo ju priviedlo k profesii spisovateľky. Má ešte veľa plánov a rôznych aktivít, medziiným aj napísanie detskej knihy, ku ktorej ju inšpirovalo detstvo svojho syna a literatúra, ktorá sa v tom čase obmedzila len na rozprávky. Má sedemročného syna Alexandra s priateľom, ktorý je vnukom Heleny Lacovej-Šályovej z príbehu v knihe.

-------------------------------------------------------------------------------------------

Mária Ďuríčková sa narodila pred 100 rokmi

Na foto Mária Ďuríčková v bielej blúzke v krátkych vlasochSpisovateľ žije dovtedy, kým sa o jeho dielo zaujímajú čitatelia. O Márii Ďuríčkovej to platí viacnásobne. Knižku Danka a Janka berú deti do rúk od roku 1961. Odvtedy je už na svete viac ako 362 000 výtlačkov. Kniha, na ktorej rok čo rok odrastajú takmer všetci prví samostatní čitatelia. Občianskym menom sa volala Mária Masaryková, rodená Piecková. Spisovateľské umelecké meno si zvolila po dievčenskom mene svojej matky. Narodila sa 29. septembra 1919 vo Zvolenskej Slatine. Bezhranične milovala deti, aj preto sa stala učiteľkou. Vydatá bola len krátko. Druhá svetová vojna jej vzala manžela. Zostal jej syn Ján Masaryk. Pre chorobu nemohla vykonávať svoje povolanie. Venovala sa písaniu pre deti. Preslávila sa knihou Danka a Janka, ktorú čítajú už celé generácie. K dielam významnej predstaviteľky literatúry pre deti a mládež patria tiež knižky Jožko Mrkvička Spáč (1972), Najkrajšie na Danka a Janka s blond vlasmi na oranžovom podkladesvete (1976), Zemský kľúč (1986), Janko Hraško (1988) alebo povesti a báje o Bratislave s názvom Dunajská kráľovná (1976) a Prešporský zvon (1978). Mária Ďuríčková bola tiež prekladateľkou. Prekladala poéziu i prózu z ruštiny, češtiny a nemčiny. Viaceré diela Márie Ďuríčkovej boli sfilmované, napríklad My z deviatej A (1963), A pobežím až na kraj sveta (podľa novely Majka Tárajka, 1981), Kľúče od mesta (1982), Zázračná rosa (1988) či Bratislavské rozprávky (1992-1994). Knižky Márie Ďuríčkovej boli preložené do 21 jazykov a vyhlasujú ju za Kráľovnú rozprávok. Mária Ďuríčková zomrela 15. marca 2004 v Bratislave vo veku 85 rokov. O jej živote a tvorbe sa podrobnejšie dozvedeli žiaci žarnovických škôl na prezentácii pripravenej k jubileu spisovateľky v rámci Týždňa slovenských knižníc dňa 28.2.2019 v čitárni mestskej knižnice.

-----------------------------------------------------------------------------

logo FNPUNové knihy vďaka FPU 2018

Fond na podporu umenia poskytuje finančné prostriedky najmä na tvorbu, šírenie a prezentáciu umeleckých diel, na vzdelávacie programy v oblasti umenia a kultúry. Jeho hlavným poslaním je podpora „živého“ umenia a kultúry. Z verejných zdrojov prispieva aj na zariadenie a nákup kníh do knižníc. Zámerom nášho projektu bolo zviditeľniť knižnicu ako modernú fungujúcu inštitúciu s verejno-prospešnými službami, s automatizovaným spracovaním knižničného fondu. Pozdvihnúť význam knižnice, zvýšiť jej prestíž, poukázať na jej knihyprospešnosť a získať podporu verejnosti, čo sa nám aj darí. Vďaka Fondu na podporu umenia sme mohli v roku 2018 nakúpiť 148 nových kníh za 1 658,71 eur. Z nových kníh by som vyzdvihla tri zväzky nového vydania Prostonárodných slovenských rozprávok Pavla Dobšinského, tri časti Harry Pottera J. K. Rowlingovej s nádhernými ilustráciami Jima Kaya, obdivuhodnú zbierku ľudových krojov Jany Kucbeľovej Odetí do krásy. Doplnili sme ďalšie diela našich i svetových spisovateľov, medzi ktorými víťazí v obľúbenosti Dominik Dán, Juraj Červenák, Jozef Karika, Jana Pronská, Ivana Havranová, Adriana Macháčová, Marta Fartelová, či Táňa Keleová-Vasilková a mnoho ďalších. Najdrahšia je kniha Martin Benka. Ilustroval aj rozprávky Pavlovi Dobšinskému. Hviezdne spojenie je národným pokladom. Doplnili sme aj literatúru pre mládež knihami Jany Šulkovej, Miroslavy Varáčkovej, Johna Greena, Jamie McGuireovej, aby sme si získali aj našich násťročných čitateľov. A samozrejme v ponuke je veľa detskýchknihy kníh slovenských autorov, nechýbajú knihy Braňa Jobusa, Barbory Kardošovej alebo Hany Koškovej. Do knižničného fondu tak pribudlo 23 kníh do náučnej literatúry. Deťom a mládeži je určených 52 nových kníh. 73 románov a detektívok pribudlo do oddelenia beletrie pre dospelých čitateľov. Celkovo sa zvýšil počet v našom knižničnom fonde, aj s darovanými knihami v tomto roku, o 255 kníh. Všetky sú zaevidované v našom on-line katalógu a čitatelia si ich môžu nájsť na stránke mesta www.zarnovica.sk V súčasnosti máme v ponuke 10 376 kníh. V októbri sme ešte dokúpili novinky obľúbených autorov, na ktoré sme si počkali a ponuku sme rozšírili najnovšími titulmi Márie Hamzovej (Odplata), Jany Pronskej (Jorga), Juraja Červenáka (Hradba západu), Jozefa Kariku (Priepasť,) Andrei Coddington (Dedičný hriech) a ďalšími známymi autormi za peniaze zo spolufinancovania projektu mestom Žarnovica.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Spisovateľka Emily D. Beňová

1.Na foto spisovateľka Emily D. Beňová s vedúcou knižnice Evou Tomovou pred prítomnými divákmi.Stretnutie so spisovateľkou.„Písanie je môj život,“ prehlasuje o sebe autorka ženských a fantasy románov Emily D. Beňová. Pochádza z východného Slovenska, kde žije so svojou rodinou. Písať začala už v 13 rokoch. Začínala skladaním básní, neskôr tvorbou krátkych poviedok, a keď dovŕšila 19 rokov, napísala svoju prvú upírsku fantasy sériu Temní anjeli. Tí, ktorí chceli byť súčasťou jej malého spisovateľského sveta, zavítali vo štvrtok 6.12., v deň Mikuláša, do knižnice. Zhovorčivá energická mladá dáma má na konte už viacero kníh. Píše rozsiahle, viacstranové diela a stále má o čom. Keby ich na žiadosť vydavateľstva mala skrátiť, nevedela by, čo by mala vynechať: „Všetko je tam podstatné,“ tvrdí autorka. Otvoreným, uvoľneným a úprimným rozprávaním o sebe i písaní si získala obecenstvo. Zaujímavé rozprávanie strhlo aj študentov, dozvedeli sa viac, ako od besedy očakávali. Bolo to príjemné stretnutie s milou obyčajnou mladou ženou, ktorá prekvapuje nadšením z písania a obetuje tomu všetok voľný čas. „Nápady sa mi zjavujú v snoch,“ odpovedala na otázku, čím sa inšpiruje v písaní. Páči sa jej fantasy svet, kde si môže vymýšľať, uplatniť svoju fantáziu, predstavivosť a rozprávačský talent. Venuje sa tomuto žánru, lebo na Slovensku je ho nedostatok. K písaniu ženských erotických románov ju naviedli čitateľky, Víťaz a obdarovaný Filip Masaryk z Banskej Štiavnice so spisovateľkou.ktorým chýba na trhu aj tento žáner. Sama si robí upútavky k svojim knihám a robí to zaujímavo. Jej tvorba je v našej knižnici menej známa, knihy nám chýbali a preto sme doplnili knižničný fond o jej knihu V objatí. Rovnomennú knihu vyhral v tombole aj účastník besedy, študent SOŠ v Žarnovici, Filip Masaryk z Banskej Štiavnice. Mikulášsky termín je deň, keď sú všetci obdarovávaní a nemohol sa zaobísť bez darčekov. Ušlo sa všetkým. A pripravila, aj rozdala ich prítomným autorka osobne. Najbližšie chystá novú knihu Navždy mojou, ktorá jej vyjde v marci. Prajeme autorke veľa inšpirácie a námetov do ďalšieho písania, čitateľom krásne Vianoce a veľa dobrých kníh v Novom roku 2019.

Eva Tomová

Foto: Ondrej Beňo

 

 

DEŇ S ANDERSENOM

Knihovníčka Eva Tomová číta žiakom zaujímavosti zo života Andersena.Čo ste o ňom nevedeli?

 1. Narodil  sa 2. 4. 1805 v meste Odense na ostrove Fyn, uprostred Dánska.
 2. Pre jeho nezvyčajne vysokú postavu ho volali Dánsky bocian.
 3. Napísal  dovedna 156 rozprávok prvú ako 18-ročný, poslednú tri roky pred smrťou.
 4. Najdôležitejšie udalosti zo svojho života zachytil v knihe Rozprávka môjho života.
 5. Jeho matka, ktorá musela v mladosti často žobrať, ho  inšpirovala k napísaniu Dievčatka so zápalkami.
 6. Spisovateľ trpel po celý život dyslexiou, mal problémy s výslovnosťou a pravopisom.
 7. Žiaci 2. a 3. ročníka ZŠ Andreja Kmeťa v čitárni knižnice.Rozprávkar priam zbožňoval prácu s papierom, so sebou stále nosil nožnice a papier.
 8. Sochy  Andersena sú v Bratislave, v Kodani a v Central parku v meste New York.
 9. Jeho práca už bola preložená do viac než 125 jazykov sveta.
 10. Na podnet Medzinárodnej únie pre detskú knihu IBBY sa od roku 1967 deň Andersenových narodenín - 2. apríl, oslavuje ako Medzinárodný deň detskej knihy.
 11. Rozprávkar zomrel po ťažkej chorobe 4. 8. 1875 v Kodani, vo veku 70 rokov.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

Týždeň slovenských knižníc 2018

 

1.	Divadlo Natraky, dvaja herci s bábkami sliepky a červený Guľko Bombuľko a žiaci základnej školy.1.3.2018 Guľko Bombuľko

Svetový deň knihy sme si pripomenuli 1. marca bábkovým predstavením Guľko Bombuľko. Podľa rozprávky Márie Ďuríčkovej ho predstavili deťom herci Potulného divadla Natraky z Prievidze.

 

 

 

 

 

 

2.	Spisovateľka Kristína Baluchová, vysoká, štíhla blondína, v modrom svetri.6.3.2018 Kristína Baluchová: Kapitán Padák a Pašerácka spojka

Žiakom 2. a  4. ročníka ZŠ na ulici Fraňa Kráľa  sa naskytla možnosť stretnúť sa s naozajstnou spisovateľkou na živo. Svoju knihu Kapitán Padák a Pašerácka spojka prišla predstaviť jej autorka Kristína Baluchová z Bratislavy.

Zaujímavým rozprávaním o sebe, o písaní kníh, i svojej bývalej práci letušky upútala pozornosť žiakov, ktorí sa živo o všetko zaujímali,  diskutovali a prekvapovali pripravenými otázkami.

 

 

 

 

3.	Čitáreň knižnice, žiaci základnej školy na prezentácii o Pavlovi Dobšinskom.8.3.2018 Deň ľudovej rozprávky

Náučné podujatie Život s rozprávkou  pripravila knižnica pre školy. Rozprávanie o živote, práci a diele fenomenálneho spisovateľa a rozprávkara, najznámejšieho a najvášnivejšieho zberateľa, akého kedy Slovensko malo, Pavla Dobšinského. Podujatím sme si pripomenuli 190. výročie jeho narodenia. Na jeho počesť je deň narodenia  16. 3. vyhlásený za Deň ľudovej rozprávky.

 


 

Projekt  FPU 2017

 logo knižnice             V knižnici pribudlo 214 nových kníh. Vďaka Fondu na podporu umenia mestská knižnica dostala finančné prostriedky na nákup nových kníh. Hlavným cieľom a zámerom projektu r. 2017 bolo doplnenie a aktualizácia knižničného fondu Mestskej knižnice v Žarnovici. Cieľom je uspokojiť  záujem  všetkých  vekových kategórií o literatúru a čítanie. Spolu sme  nakúpili 214 nových kníh  za 1 600,13 Eur domácich i svetových autorov rôznych žánrov. Dotácia od Fondu na podporu umenia vo výške 1 500 Eur bola vyčerpaná. Mesto Žarnovica dofinancovalo  zostávajúcu sumu 100,13 Eur.  Šetrným zaobchádzaním s  financiami  a s poskytnutými  zľavami od 1.	Na foto detské knihy od vydavateľstva Advent - Orion Vrútky: Eli v Afrike, Murko sa vracia, Ryšavka, Filip a jeho priatelia...atď.dodávateľov sa nám  podarilo kúpiť o 84 kníh viac ako bolo pôvodne plánované v zmluve. Do knižnice tak pribudlo 100 kníh pre deti a mládež a 114 kníh pre dospelých čitateľov.  Zabezpečili sme pre čitateľov všetky dostupné novinky, ktoré vyšli do októbra 2017. Za posledné tri roky pribudlo do knižnice 574 nových kníh za 4 600 Eur.  Počet detských čitateľov narastá a vyrovnáva sa počtu dospelých. Nový knižničný program Clavius máme jeden rok. V jeho systéme sme za toto obdobie zaznamenali 465 prihlásených čitateľov, z toho je 205 detí, čo je dobrá správa. Akciu v októbri využili  piati seniori, ale všeobecne novo prihlásených v tomto roku je 100 čitateľov. Chcela by som vyzvať čitateľov, ktorí majú doma dlhšie zabudnuté knihy alebo tí, ktorým pre iné povinnosti a zaneprázdnenosť uniklo, že im uplynul čas vypožičania, aby nám  knihy čo najskôr vrátili.  logo fonduPre  znehodnotenie kníh  sme v tomto roku museli vyradiť  180 kusov  za 450 Eur. Chceme im dať  druhú šancu. Knihy budú po novom roku k dispozícii v priestoroch knižnice za symbolický poplatok. Z výťažku zakúpime nové knihy. Dotáciu sme už minuli, ale novinky obľúbených autorov  vychádzajú aj po našej uzávierke, tesne pred Vianocami. Nielenže sú dobrým tipom na darček a nejedna čitateľka, by sa potešila knihe od Jany Pronskej: Kumánska princezná, Dominika Dána: Cigaretka na dva ťahy, Priateľky od Táne Keleovej, Kroky v daždi od Kataríny Gillerovej, či Podvedená láska od Márie Hamzovej, ale chceli by sme ich tiež vlastniť.

Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

 

--------------------------------------------------------------------------------------

Tréning pamäti

 Na  fotografii je trénerka Eva Bajanová usmiata dáma s náhrdelníkom, v strednom veku, v ružovej blúzke.          V rámci Mesiaca úcty k starším knižnica zorganizovala podujatie nielen pre seniorov. Pozvali sme do knižnice kvalifikovanú  trénerku pamäti, Evu Bajanovú, kolegyňu z Tekovskej knižnice v Leviciach, vedúcu  odboru služieb, zástupkyňu riaditeľky knižnice, ktorá ako prvá na Slovensku pracuje s týmto aktivizačným programom v podmienkach našich knižníc. Ide o posilňovanie a aktivizáciu pamäťových schopností a vitality života rôznymi zaujímavými cvičeniami, hrami, testami, ktoré nám v praxi predviedla trénerka Eva Bajanová. Je absolventkou vzdelávacích modulov pre trénera  pamäti v Centre Memory v Bratislave vrátane trénovania kognitívnych funkcií a špecifík komunikácie u ľudí s poruchami pamäti. V čitárni Mestskej knižnice vo štvrtok 26.10. sa prezentácie zúčastnilo jedenásť čitateľov, ktorých táto tematika zaujíma,  chcú na sebe pracovať alebo si len chceli odskúšať,  čo im robí problém alebo si len potvrdiť, že pamäť im stále výborne slúži. Na foto je Logo Tekovskej knižnice, na zelenom pozadí otvorená knihaTrénerka nás tak vtiahla do tajov cvičení, že sme nevnímali ani čas a zaručene sa nikto nenudil. Tréning sa niesol v pozitívnej, povzbudzujúcej atmosfére. Klienti prejavili nadšenie z príjemne stráveného, iste nie zbytočne zabitého času. Pre zúčastnených bola prekvapením identita trénerkinho asistenta  obsluhy elektronického zariadenia ozrejmená, až v závere stretnutia. Podujatia sa  osobne zúčastnil redaktor Slovenského rozhlasu Mário Špilberger, z Rádia Regina  Banská Bystrica, ktorý sa z vlastnej iniciatívy zaujímal o toto podujatie a pripravil z neho záznam do rozhlasového vysielania.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------

Spisovateľ Juraj Červenák v knižnici

                  Na  fotografii je spisovateľ Juraj Červenák, pán v okuliaroch, v hnedej bunde Mestskej  knižnici sa dostalo pocty. V októbri sa jej naskytla  príležitosť predstaviť čitateľom naživo spisovateľa historických detektívok, držiteľa viacerých žánrových ocenení, momentálne najúspešnejšieho slovenského autora fantastickej a historicko-dobrodružnej literatúry, Juraja Červenáka. Zhovorčivý autor  pochádza z Banskej Štiavnice a tak to  k nám  mal na skok. Preto aj prijal pozvanie. Inak, pre svoju pisateľskú zaneprázdnenosť, ponuky na stretnutia odmieta. Obsah jeho kníh nám je blízky, hlavne keď sa v ňom spomína nám dobre známe okolie, napríklad hrad Sitno a  jeho majitelia,  ako v poslednej Červenákovej knihe Vlk a Dýka. Píše aj niekoľko ság naraz a nemôže si pamätať všetko podrobne, na to má svojich fanúšikov, ktorí mu obsah kníh pomôžu vždy usledovať. Mimoriadne plodný autor, s  päťdesiatimi knihami na konte, s úžasným nadaním na písanie si zaslúži naše uznanie a obdiv. So zanietením nám porozprával o spisovateľských začiatkoch. Ako deväť ročný napísal prvú kovbojku Dobrodružstvá Toma Liggreta, ilustrovanú vlastnými kresbami. Keď mal dvanásť rokov vydával si svoj vlastný časopis, v náklade jedNa foto je autorgram spisovateľa v knihe Vlk a Dýka.en kus, naklepaný na predpotopnom písacom stroji, farebne ilustrovaný, s románom v každom čísle, správami zo sveta filmu a komiksom na pokračovanie. Rozhovoril sa aj  o písaní, o svojich  knihách a vydavateľoch, ktorí boli najskôr českí,  a až po šestnástich rokoch sa začali o neho zaujímať aj slovenské vydavateľstvá, keď im začal chýbať  fantasy žáner. Prezradil niečo aj zo súkromného života, o tom čo má a nemá rád, o svojich záľubách vo filmoch a varení. Spestrením besedy bolo čítanie úryvku, z menovanej poslednej  knihy, v podaní Kristíny Mečko. Autor potešil prítomných s plánmi do budúcna. Píše piatu časť cyklu  Dobrodružstvo kapitána Báthoryho s názvom Hradba západu, aj piaty diel kriminálok s notárom Barbaričom a kapitánom Stienom. Dostal ponuku na filmové spracovanie druhého dielu Krv prvorodených, venovaný mestu Praha, v podaní českej produkcie. V závere podpísal knihy čitateľov. Jedno venovanie,  podpísané  originálnym autogramom, zanechal aj  čitateľom  Žarnovice.

------------------------------------------------------------------------------------------------------


 

KNIŽNÁ BÚDKA  „ĎAKUJEM, SUSED“  AJ  V ŽARNOVICI

 

  knižná búdka         Od mája  pribudla nová knižná búdka „Ďakujem, sused“ na Dolnej ulici, v novom parku  kultúrneho domu, pri mestskej knižnici. Je to malá, verejná, bezplatná knižnica, ktorá funguje nonstop pre vás, ktorí sa radi podelíte o knihy s ostatnými. Knižná búdka slúži všetkým. Stačí si knihu vybrať z búdky, prečítať a vrátiť alebo vymeniť za inú. Hocikedy  môžete  aj vy búdku  doplniť knihou, ktorú je vám ľúto vyhodiť. Veríme, že sa bude búdke dariť a knihy budú prinášať radosť všetkým  milovníkom čítania a spríjemnia vám posedenie na lavičke, alebo skrátia čas čakania. Knižná búdka je pod správou mesta Žarnovica a pod dohľadom mestskej knižnice.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rozprávka o veľkom rozprávkarovi

E.TomováMedzinárodný deň detskej knihy sme v knižnici oslávili vo štvrtok 30. marca spomienkou na najväčšieho rozprávkara všetkých čias, dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andersena. Autora známych rozprávok Škaredé káčatko, Malá morská panna, Snehová kráľovná, Palculienka, či Cisárove nové šaty poznajú deti aj dospelí  na celom svete.  Jeho krásne a dojemné príbehy  sa nám ani časom nevytratili zo spomienok. Vraciame sa k nim i teraz v dospelom veku, keď čítame rozprávky svojim deťom i vnúčatám.  Andersen vedel v správnej miere zachovať tú vyššiu spravodlivosť, ktorá je vlastná svetu rozprdeti v knižniciávok. Dobro vždy víťazí nad zlom. Pôvab jeho rozprávok spočíva v neobyčajnom rozprávačskom umení autora, ktorý dokázal vylúdiť cit a krásu v dotyku s prostými vecami. Obyčajné veci majú v nich zázračnú moc, jedno pravdivé slovo je silnejšie ako tisíc klamstiev a dobré srdce je cennejšie ako všetky poklady sveta. Záujem zo strany škôl bol veľký. Žiaci so záujmom počúvali pútavé rozprávanie Andersenovej životnej cesty od neznámeho, jednoduchého, snívajúceho chlapca, až po váženého a slávneho spisovateľa, ktorého rozprávky sa čítajú aj po dvesto rokoch.  Aj týmto podujatím vštepujeme deťom lásku k literatúre, ku knihám a  k čítaniu vôbec. V Žarnovici sa nám darí zvyšovať záujem o čitateľskú gramotnosť. Podujatia sa zúčastnilo viac ako 235 žiakov  základných škôl. Deň s Andersenom sme preniesli aj do Základnej školy v  Župkove, kde sa mohli žiaci zoznámiť, okrem iného, aj s fungovaním knižnice a využívaním jej služieb nielen  obyvateľmi  mesta, ale aj jeho blízkeho okolia.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Hosť v knižnici

 

Kráľovné čitateľovMestská knižnica pozvala na stretnutie spisovateľku Janu Pronskú, prvú dámu historických románov, vo štvrtok 23.3.2017 v koncertnej sále kultúrneho domu. Priniesla so sebou, okrem svojich kníh, aj dobrú náladu, pozitívne vyžarovanie a zaujímavé rozprávanie. Získala si ním prítomné publikum zložené z jej obdivovateliek. Pani spisovateľka bola zas  unesená z umeleckého prednesu  ukážok z jej kníh: Zlatníkova chovanica, Rebelka a Kliatba, ktoré si všetci pozorne vypočuli v podaní krásnej a nadanej slovenskej herečky, a najnovšie učiteľky spevu ZUŠ v Žarhostianovici, Kristínky Mečko. Umenie spevu nám predviedla v závere podujatia nádhernou piesňou Molitva, srbskej speváčky Marije Šerifović.  Jej úžasným, mohutným hlasom prekvapene ohromila všetkých poslucháčov v sále. Súčasťou podujatia bolo vyhlásenie víťazov ankety knižnice - Kráľa čitateľov. V tomto roku išlo skôr o kráľovné, pretože v detskej kategórii cenu získala Ľudmila Kováčová, žiačka 7. ročníka ZŠ Andreja Kmeťa a za dospelých zvíťazila Mária Halvašová, čitateľka z Banskej Hodruše. Cenu si prevzali z rúk Jany Pronskej, rovnako nominovanej na slovenskú spisovateľku roka 2016.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Projekt FPU 2016

           3.	Logo knižnice veľké M čierne a na ňom zavesené červené K, žarnovica    Fond na podporu umenia   z verejných zdrojov  finančne podporil  aj našu knižnicu. Je to samostatná, verejnoprávna inštitúcia, ktorá podporuje umenie a kultúru na Slovensku.

                Modernizácia služieb v knižnici sa začala už 22. septembra, keď po šestnásťročnom ročnom období doslúžil osoNové knihy v regáloch knižnice.bný  počítač aj pomerne zastaralý, bývalý knižničný program Libris. Výmena už bola plánovaná, len do dotácie nový knižničný systém Clavius zaradený nemohol byť  a tak zriaďovateľ knižnice, mesto Žarnovica,  financoval nakúpenie novej výpočtovej techniky pre služby v knižnici, čím sa rovnako ako FPU  podieľa  na jej spolufinancovaní a  modernizácii. Na webe mesta je už k dispozícii online katalóg kníh, odkiaľ si môžu čitatelia vyberať i rezervovať knihy, rovnako  tak môžu urobiť aj osobne  na mieste v knižnici. Naplnili sme prvú dotáciu  na  nákup nových kníh.  Za  1 500 Eur pribudlo do knižničného fondu  191 kníh pre deti, mládež a  dospelých od slovenských i svetových autorov.  Sú to knihy rôznych žánrov  historické romány, detektívne romány, ženské romány, trilery, autobiografie, ľudové a autorské rozprávky, ale aj náučné encyklopédie a odborné knihy. Čitatelia sa môžu tešiť na diela Dominika Dána, Juraja Červenáka, Kataríny Gillerovej, Andrei Macháčovej, Márie Hamzovej, Táne Keleovej-Vasilkovej, či detských autorov  BraNové knihy na stoloch v čitárni knižniceňa Jobusa, Gabriely Futovej, Adely Banášovej, Kristy Bendovej a obľúbené príbehy Grázlika Gaba, Víl, Tigrieho tímu, Zošidla od zahraničných autorov.

             Od tohtoročného projektu očakávame zvýšenie počtu čitateľov, väčší záujem o knižnicu ako modernú, fungujúcu informačno - vzdelávajúcu inštitúciu, ktorá podporuje celoživotné vzdelávanie, informačnú a čitateľskú gramotnosť, tvorivý osobný rozvoj a uspokojuje spoločenské, kultúrne, vzdelávacie aktivity a potreby používateľov.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

4.	Logo FPU veľké U. ako umenie, v modrej farbe, Fond na podporu umenia

Fond na podporu umenia podporil Mestskú knižnicu v Žarnovici

 

           Plánovaná výmena starého zariadenia vstupnej miestnosti v knižnici sa začala v októbri minulého roku. Za dva mesiace sme naplnili štrnásť položiek rozpočtu projektu na zariadenie interiéru a ďalšieho technického vybavenia. Vymenili sme jedenásť nových políc na knihy a časopisy, nový pracovný stôl s prijímacím pultom, stoly pod tlačiareň a počítač, všetky tri oddelenia sme vybavili sedením, stoličkami, taburetkami a sedačkou, pre lepší komfort čitateľov pri návšteve knižnice. To všetko sa udialo postupne, priebežne počas prevádzky knižnice, využili sme len nestránkové štvrtky. Nakúpili sme novú výpočtovú techniku, počítač s tlačiarňou pre služby verejnosti k verejnému internetu a dve nové elektronické čítačky kníh, ktoré chceme uviesť do praxe na požičiavanie. Všetky náklady na zariadenie z verejných zdrojov hradil Fond na podporu umenia v sume 4 300 eur. Mesto Žarnovica dofinancovalo zostávajúcu sumu 550,69 eur. V novom prostredí sa zlepšili pracovné podmienky, interiér vstupnej miestnosti je nový, príťažlivejší, krajší, cítime sa oveľa lepšie nielen my, ale aj používatelia knižnice, čo prejavujú svojou spokojnosťou a pochvalným uznaním.

------------------------------------------------------------------------------------------------


 

logoFond na podporu umenia 2016

Fond na podporu umenia je verejnoprávna inštitúcia zabezpečujúca podporu umeleckých aktivít, kultúry a kreatívneho priemyslu, ktorá vznikla na základe zákona č. 284/2014 Z. z. Fond nahrádza podstatnú časť dotačného systému ministerstva kultúry a je nezávislý od ústredných orgánov štátnej správy, pričom jeho hlavným poslaním je podpora „živého“ umenia a kultúry. Fond poskytuje finančné prostriedky najmä na tvorbu, šírenie a prezentáciu umeleckých diel; podporu medzinárodnej spolupráce; na vzdelávacie programy v oblasti umenia, kultúry a kreatívneho priemyslu; na štipendiá pre fyzické osoby, ktoré sa tvorivo, čí výskumne podieľajú na rozvoji umenia a kultúry. Mestskú knižnicu v Žarnovici tento rok z verejných zdrojov finančne podporil Fond na podporu umenia v Bratislave. Poskytol dotáciu na doplnenie a aktualizáciu knižničného fondu a na modernizáciu služieb v knižnici. Na spolufinancovaní projektov sa podieľa mesto Žarnovica. Žiadosti sú schválené. Zmluvy sú v štádiu podpisovania. Z poskytnutých finančných prostriedkov zakúpime knihy a nové zariadenie do vstupnej miestnosti knižnice.

                                 „Projekt podporil z verejných zdrojov  Fond na podporu umenia“.

------------------------------------------------------------------------------------------


 
Original_listu.pdf(286.1 kB)Original_listu.pdf

Príbeh Evy Trenčanovej má pokračovanie

 

      Po našom podujatí v Mestskej knižnici z 12.5.2016 sme písomne kontaktovali britskú kráľovnú Alžbetu II. cez moju dcéru Mgr.  Zuzanu  Vallovú,  ktorá žije v Londýne. Informovali  sme kráľovský  dvor o poslednej žijúcej  čipkárke z Hodruše - Hámrov,  ktorá zdobila svadobný závoj kráľovnej. Pre enormný počet korešpondencie odpoveď  z Buckinghemského paláca prišla až teraz,  ale predsa. V plnom znení ju zverejňujeme aj so slovenským prekladom:

Vážená pani Vallová!

           Bola som požiadaná, aby som Vám napísala a poďakovala  za Váš list Kráľovnej, a dúfam, že pochopíte, že kvôli obrovskému množstvu listov a správ doručených v posledných  mesiacoch, nebolo možné odpovedať skôr.

            Bolo veľmi zaujímavé dozvedieť sa niečo o výskume Vašej matky o histórii čipkárok pracujúcich v obci Hodruša - Hámre, na Slovensku. Je pekné vedieť, že aj po toľkých rokoch má Eva Trenčanová také živé spomienky na vytvorenie krásnej čipky a je od Vás láskavé, že ste nám o tom dali vedieť. Vaša premyslenosť,  v podobe priložených fotografií čipkárky pri práci,  bola najviac ocenená.

S úctou

                                                                                                                        Slečna Jennie Vine

                                                                                                    Zástupkyňa koordinátora korešpondencie

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Eva Trenčanová, jej ukážka paličkovanej čipky.

KRESLO PRE HOSŤA :

 

Čipkárka Eva Trenčanová.

 

Narodila sa 17.12.1924 v Hodruši - Hámroch a aj celý svoj dlhý život prežila v tejto obci, ukrytej v objatí hôr. Aj vo svojom vysokom veku je ešte plná optimizmu a energie má  aj na rozdávanie. Zdravie jej slúži, myseľ má sviežu, je zhovorčivá, veselá a zároveň stále silná žena. Svoju cieľavedomosť a tvrdohlavosť  prejavila už v šiestich rokoch, keď sa nenechala odradiť. Aj napriek odmietaniu, trvala na zapísaní do čipkárskej školy, Eva Trenčanová, jej ukážka paličkovanej čipky, a diváciaby si zarobila na svoje prvé topánky. Nedočiahla ani na  čipkársky valec, keď začínala prepletať tie zázračné paličky do nádherných vzorov. Vďaka vtedajšej učiteľke Adele Lackovej a  Eleny Holéczyovej, výtvarníčky pôsobiacej v Prahe, dostala hodrušská čipkárska dielňa životnú objednávku. Desať žien celý rok pracovalo na čipke 15 metrového svadobného závoja anglickej kráľovnej Alžbety II. „Dovtedy, a ani odvtedy som tak krásne, snehobiele bavlnky nikdy nevidela“ – s nadšením zdôraznila kvalitu anglických bavlniek pani Trenčanová. Zaujímavé a poučné bolo stretnutie s touto výnimočnou ženou. Je vzorom a príkladom pre ostatných Svadobný závoj Alžbety II., svadba 20.11. 1947nás, neskôr narodených. Životná múdrosť takýchto ľudí je neoceniteľná. Jej vek je úctyhodný a dožiť sa ho pri relatívne dobrom zdraví, je obdivuhodné. Netrúfa si ani odhadnúť aké množstvo čipiek za život vytvorila. Väčšinou ich rozdala, darovala a mnohé sa dostali aj za hranice, do Viedne či Ameriky. O ukážku paličkovania na skutočnom čipkárskom valci, bol veľký záujem. Ako sama prezradila: „Mám rada všetky ručné práce, ešte vždy si niečo prečítam, čítania sa nechcem vzdať.  Keď nevládzem, ochotne mi prečítajú obľúbené rozprávky moje pravnúčatá, Samir a Meritka. Ony sú mojou životnou energiou a potešením.“ A na záver nám ponúkla svoj recept na dlhovekosť: „Byť trpezlivý,  silný a nevzdávať sa za žiadnych okolností.“

------------------------------------------------------------------------------------


 

 MAREC  V  KNIŽNICI

 

  Materská škola na návšteve             Marec mesiac knihy dostal prívlastok v roku 1955 na počesť ľudového básnika Mateja Hrebendu. Tým bola vzdaná úcta mesiacu, v ktorom sa narodil aj zomrel tento významný šíriteľ a milovník knižnej kultúry. Myšlienka sa zrodila z dôvodu zvýšenia počtu čitateľov v knižniciach na Slovensku. A to sa už  darí 61 rokov. Tohto roku navštívilo knižnicu 801 detí, žiakov a dospelých. V marci sa zapísalo, a akciu zdarma vŠkolský klub pri ZŠ na Ul. F. Kráľayužilo 54 nových čitateľov, z toho 38 detí. Rekordný počet návštevníkov mala knižnica v deň po dovolenke, 4.4.2016, kedy do knižnice prišlo 63 čitateľov za jeden deň. Počas Týždňa slovenských knižníc, v dňoch od 29.2. – 4.3.2016, ponúkla MsK viacero akcií, ktoré čitatelia využili. 3. marca  boli súčasťou TSK tvorivé dielne pre MŠ a prázdninujúce deti v čitárni MsK. Zapojilo sa 22 detí z mesta rôzneho veku. Zoznámili sa s priestormi knižnice, Deti z materskej školy na Ul. A. Sládkovičaprezerali si rozprávkové knihy, príbehy a encyklopédie a živo diskutovali. Počúvali rozprávky, vyfarbovali si obrázky a zhotovovali záložky do knihy. Staršie deti si vyrábali darčeky pre ženy, navrhovali obálky na knihy. Marcové štvrtky v knižnici boli venované hromadným exkurziám a návštevám MsK, ktoré si prezreli nielen priestory knižnice, zoznámili sa s históriou knižnice, knižničným fondom, ale mali možnosť vypočuť si rozprávky, hádať hádanky, vyfarbovať omaľovánky. Prváci čítali známe rozprávky z rozprávkových šlabikárov. Starší žiaci súťažili v literárnych kvízoch a otestovali si svoje vedomosti z literatúry. Slovenské vydavateľstvá: Martinus, Foni Book, Panta Rhei a Slovart v marci darovali knižnici knižné záložky v počte 240 ks a 7 ks kníh, ktoré boli venované deťom a návštevníkom.

 

Žiaci ŠZŠ v Žarnovici pri kreslení„Či už patríte k verným „knihomoľom“ alebo ste príležitostný marcový čitateľ, nezabudnite, že knihy treba čítať s láskou!“

 

                                                                                                        Text a foto: Eva Tomová


 

Deň s Andersenom

andersen fotoMedzinárodný deň detskej knihy sme v knižnici oslávili vo štvrtok 7.4. spomienkou na kráľa rozprávok Hansa CH. Andersena. Bezpochyby si toto označenie zaslúži, spolu ich totiž napísal až 156. Hoci sám im spočiatku neveril, preslávili ho po celom svete. Úžasný rozprávač dokonca poctil v roku 1841 svojou návštevou aj  Bratislavu. Andersenov život, no najmä detstvo neboli vôbec jednoduché. Pochádzal z chudobnej rodiny. Svet rozprávok spoznával už ako dieťa vďaka otcovi, ktorý mu ich veľmi často rozprával. Rozprávkový svet sa mu stal únikom pred realitou a tvrdou skutočnosťou. Ani sám, ani nikto z jeho priateľov netušil, že svetovú slávu možno získať písaním rozprávok. Veľkým a nesmrteľným sa stal práve vďaka svojim rozprávkam. Jeho rozprávky už 200 rokov čítajú mladí i starí, deti i dospelí. Ich pôvab spočíva v neobyčajnom rozprávačskom umení autora, ktorý dokázal vylúdiť cit a krásu v dotyku s prostými vecami. Pre jeho nezvyčajne vysokú postavu ho volali dánsky bodeti v knižnicician. A zdá sa, že videl naozaj doďaleka, pretože jeho príbehy sú múdre, naliehavé, veselé aj krásne dodnes. Pútavý príbeh životnej cesty spisovateľa si vypočulo viac ako 70 žiakov ZŠ na Ul. F. Kráľa a ŠZŠ v Žarnovici. Deti boli vďačnými poslucháčmi. Boli pozorní, milí a vidieť, že aj sčítaní. Poznali veľa Andersenových rozprávok a niektoré z nich (Snehová kráľovná, Škaredé káčatko) si aj vypočuli naživo v čitárni Mestskej knižnice. Pri každom čítaní Andersena nájdeme v jeho diele nové hodnoty a doteraz neobjavené inotaje, ktoré nevedeli pochopiť jeho súčasníci a ktoré dozrievajú a objasňujú sa len bedlivému postrehu nových pokolení.


 

Beata Bazalová, blondína v sivom tričku a čiernych nohaviciach, spisovateľkaSpisovateľka Bea Bazalová v Mestskej knižnici

 

            Jedným z dôvodov pozvania  Beaty Bazalovej bolo, že pochádza z nášho kraja. Narodila sa v Novej Bani, a ako sa nám zdôverila, jej vzťah k rodnej obci Psiare, kde prežila detstvo, je stále veľmi silný. Sama nám na začiatku prezradila, že sa skoro stala Žarnovičankou. „Ktovie ako by sa bol môj život odvíjal, keby sme zostali tu,“ povzdychla si spisovateľka hneď v úvode.

                         Dojímavé a plné emócií bolo stretnutie s touto  sympatickou, ambicióznou dámou. „Takto výborne podanú ukážku z mojej Spisovateľka BB, herečka KM a knihovníčka ET, pekné dámyknihy som ešte nikdy nepočula,“ reagovala spisovateľka hneď po prvej ukážke z knihy Ako na hojdačke. Hosťom programu bola herečka Kristína Mečko, ktorá si výrazným umeleckým prednesom získala všetkých prítomných.     Spisovateľka Bea Bazalová sa rozhovorila o svojich knihách. Otvorene a podrobne vyrozprávala autentický príbeh knihy Nemiluješ, zomrieš, ktorý napísala podľa skutočnej udalosti. Kniha Nemiluješ, zomrieš  prináša tragické udalosti jednej chorej lásky nebezpečného psychopata. V tejto knihe sa autorka vypísala z bolesti nad stratou svojej spolužiačky a Publikum v sále KDkamarátky. Dojímavý príbeh oslovil prítomných a táto kniha ich zaujala najviac. V závere predstavila autorka svoju novú knihu Šepkanie anjelov. Knižnica dostala knihu do daru s vlastnoručným venovaním Bey Bazalovej. V závere sa prihovorila obecenstvu aj speváčka  Kristínka Mečko a piesňou Wanted dead or alive od Bon Joviho dala krásnu bodku za podujatím.  

 

                                                                                                              Foto: Akad. mal. Zuzana Komendová

-------------------------------------------------------------------------------------------


 

KRÁĽ ČITATEĽOV NETRADIČNE

 

Mestská knižnica ocenila víťazov čitateľskej súťaže za rok 2015.

Kráľovnou dospelých čitateľov sa stala Martina Dúchajová s počtom  131 prečítaných kníh.

Kráľovnou detských čitateľov je Ľudmila Kováčová s počtom 98 prečítaných kníh.

ocenenia a darčekov pre víťazov čitateľskej súťažeV  komornom prostredí čitárne v knižnici sa stretli v utorok popoludní 8. marca obidve  súťažiace, aby si  prevzali ocenenie v podobe zaujímavých nových kníh. Šľahačková torta bola sladkou odmenou pre čitateľky  za ich celoročné úsilie.

----------------------------------------------------------------------------------------------------


 

Čítajte deťom aspoň 20 minút denne

Tatiana BabčanováObčianske združenie Celé Slovensko číta deťom, zastúpené prezidentkou MgA. Vierou Kučerovou, Mgr. Ivanou Janákovou, a Mestská knižnica pripravili v spolupráci verejné čítanie deťom v piatok 4.12.2015 v sále kultúrneho domu. Žiakom I. stupňa ZŠ na Ul. Fraňa Kráľa čítali svoje najobľúbenejšie príbehy z detstva herci DS Pri pekárni, manželia Tatiana a Marián Babčanovci a iniciátorka projektu Viera Kučerová. Svojim výrazným prednesom a príjemným vystupovaním upútali pozornosť takmer dvesto detí. Program spestrili žiaci ZUŠ v Žarnovici. Šiesti talentovaní muzikanti: Dávid Káčer, Marek Bohuš, Matej Mladoň, VaneŽiaci ZŠ v hľadiskusa Mullerová, Peťa Považanová a Aneta Rajnohová  tvoria kapelu, ktorá sa volá Red Daewo Junior. Vedie ich učiteľ Dalibor Zmoraj. Populárnymi slovenskými  piesňami si získali detské publikum a ich výkon bol ocenený búrlivým potleskom. Celý program slovom sprevádzal sympatický moderátor Matúš Dávid. Momenty z podujatia zvečnil a vo fotografiách doložil Vlado Veverka. Cez toto podujatie chcela aj naša knižnica prispieť k šíreniu dobrej myšlienky, pritiahnúť deti k literatúre, motivovať ich k čítaniu kníh, podporovať ich vzdelávanie, tvorivý osobný rozvoj a upevňovať rodinné vzťahy spoločným čítaním.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------


 

Fond knižnice sa rozrástol o nové knihy

1.	Nové knihy v knižnici obálky kníh Daniela Silvu, Jozefa Kariku, Beaty BazalovejDo knižnice  pribudlo 200 nových kníh, s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR a mesta Žarnovica. Fond knižnice bol doplnený o detskú krásnu a náučnú literatúru, literatúru pre žiakov a študentov škôl. U dospelých prevláda oddychová krásna literatúra, romány pre ženy, kriminálky, autobiografické diela, ale i náučná literatúra.  62 kníh je určených deťom a mládeži. Sú to rozprávky, príbehy o zvieratách, povesti, bájky a encyklopédie známych autorov Gabriely Futovej, Marty Hlušíkovej, Kristy Bendovej, Zuzany Šulajovej, Thomasa Brezinu a iných. Do oddelenia dospelých  pribudlo 138 kníh od slovenských i svetových autorov: Táňa Kelleová-Vasilková, Ivana Havranová, Dana Hlavatá, Mária Ďuranová, Marta Fartelová, Jana Pronská,  ale aj detektívky hlavne sever2.	Ďalšie knihy Zvláštny príbeh Kataríny Gillerovej, Tisícročná včela Petra Jaroša, Divoké kone Andrey Coddington, Strach a Tma Jozefa Karikuských autorov ako je Hanning Mankell, Jo Nesbo, Camilla Läckberg, Daniel Silva, Jozef Karika a ďalší. Nechýba ani poézia Pavla „Hirax“ Baričáka alebo najnovšia zbierka textov jubilujúceho Kamila Peteraja. Čitatelia si tak môžu v našej knižnici prečítať Zvláštny príbeh Kataríny Gillerovej, poučiť sa z príbehu Márie Hamzovej ako Žiť, a pritom neumierať, pripomenúť si dej obľúbeného televízneho seriálu Divoké kone od Andrey Coddington a diela mnohých iných nielen slovenských spisovateľov: Sarah Larková, Tamara McKinley, John Grisham, John Green, Paul Young a iní.

       Okrem nových kníh ročne pribudnú do fondu knižnice aj darované knihy. V r. 2015 dostala kČitateľky Laďka a Natália Martinyová v knižnicinižnica od darcov 55 kníh vydaných po roku 2010. Za darované knihy ďakujeme všetkým ochotným darcom: Tabernausová Jana, Reginová Oľga, Babčan Marián, Adamcová Marianna, Bačová Katuše, Barboríková Mirka, Škrabáková Anna, Mária Števková, Zuzana Komendová, Ľubka Brigantová, Zdenka Tomová a Katarína Morkesová, nie každý sa dokáže ľahko vzdať obľúbenej knihy. Andrea Peťková je naša stála prispievateľka, vďaka nej majú čitatelia k dispozícii väčšinu najžiadanejších kníh. Spolu, aj so staršími knihami pribudlo do knižnice 167 kníh rôznych žánrov, hlavne románov pre ženy od obľúbených slovenských autoriek: Kelleová-Vasilková, Urbaníková, Heribanová, Monošová, Opremčáková, Varáčková, Chmelová, ale aj od Danielle Steelovej, Dicka Francisa, Paula Coelha a iných autorov.

logo

 

Eva Tomová                                                          

-------------------------------------------------------------------------------------                                           


 

Prvý polrok 2015 v knižnici

 

          V  I. polroku  navštívilo knižnicu 2 343 čitateľov a uskutočnili  spolu 7 305 výpožičiek.

 

K 31.7.2015 si v Mestskej knižnici obnovilo členstvo 223 čitateľov, z toho 79 detí  a 144 dospelých. Zápis zdarma v mesiaci marec využilo 18  čitateľov,  celkove pribudlo 27 nových čitateľov. Aj v tomto roku Ministerstvo kultúry SR  podporilo sumou 1 200,- €  doplnenie a nákup knižničného fondu. K dnešnému dňu bolo zatiaľ nakúpených 94 kníh za 609,69 €. Vydavateľstvo Kalligram darovalo 6 kníh v hodnote 69,72 €. Návštevníci knižnice darovali   126 kníh, z toho 43 kníh bolo  z projektu “Darujte knižnici novú knihu.“

--------------------------------------------------------------------------------


 

                        Obálka knihy Cesta za šťastím hory severnej Indie     CESTA ZA HĽADANÍM ŠŤASTIA.

                                          Adam Sentpétery

                                          / Beseda 4.6.2015 /

 

           „Túto knihu venujem  všetkým Vám čitateľom a budem veľmi rád, ak sa stane  podnetom k diskusii alebo ak Vám vysvetlí niektoré nejasnosti, či Vás motivuje začať sa zaoberať svojim vnútorným šťastím. Po prečítaní knihy zistíte, že už nebude viac potrebné ísť za pravdou tisíce kilometrov. Jediné čo stačí je nazrieť pár centimetrov do nášho vnútra. Preto vám prajem, aby Vaša práca nAdam na besede so žiakmi ŠZŠ v Žarnovicia sebe samom viedla k úspechu a k plnohodnotnejšiemu životu, ale predovšetkým Vám prajem príjemné čítanie.“

              Adam

 

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------

                                          OBDIVUHODNÁ  ŽENA

                                                   III. kapitola

                                               SEBAPOZNANIE

 

                                           Viktória Sentpéteryová

                                          / Prednáška  4.6.2015 /

 

   Viktória Sentpéteryová psychterapeutka a autorka knihy Obdivuhodná žena      „V tretej kapitole  je návod na sebapoznanie. Nemôžme sa predsa do konca života sťažovať na výchovu v detstve. Sme dospelí. Rodičov neobviňujme, mohli nám dať len to, čo mali. Prišiel čas zapracovať na sebe a posunúť sa ďalej. Vaša najvyššia hodnota je vaša láska k sebe samej. Milovať iných môžeme len do takej miery, do akej milujeme sami seba. Vaše okolie vás hodnotí podľa svojej optiky, podľa svojho tónu.“

 Zapamätajte si:

„Celkom oceniť človeka môžu len tí, ktorí sú mu rovní alebo tí, ktorí stoja vyššie ako on.“ (Marcus Aurelius)

 


 

----------------------------------------------------------------------------------------------

ZÁZRAČNÉ  TOPÁNKY A INÉ ROZPRÁVKY

   / THE MAGIC SHOES AND OTHER TALES /

 

 Žiaci žarnovických škôl v knižnici    „Veľkosť človeka sa nemeria v jeho peniazoch, bohatstve a majetkoch, ale v jeho skromnosti, dobrote a vo veľkosti jeho srdca.“ A ona taká naozaj bola. Vošla do knižnice, skromná, jednoduchá, nenápadná osôbka. Pritom je majiteľkou mnohých literárnych ocenení, autorkou viacerých  rozprávok pre deti, tvorí  pre dospelých poéziu i prózu, vydala prekladový Latinsko - slovenský slovník, Slovník latinských citátov. Pozorné publikum zložené z tretiakov a štvrtákov žarnovických škôl privítalo v stredu 20. mája. v čitárni Mestskej knižnice v Žarnovici PhDr. Martu Hlušíkovú. Vyštudovala odbor slovenský jazyk – latinčina na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V súčasnosti pôsobí v Súkromnej strednej odbornej škole v Rimavskej Sobote, kde učí v študijnom odboreMarta Hlušíková spisovateľka číta žiakom hotelová akadémia. Jej učiteľská profesia sa začala v Banskej Štiavnici, kde sa  postavila za katedru ako triedna profesorka Strednej školy pre pracujúcich pri Lesnom odbornom učilišti. Päť rokov strávila v malebnom kraji pod Sitnom. Od roku 1982 žije s rodinou v manželovom rodisku, v Rimavskej Sobote. Našim najmladším čitateľom predstavila svoju novinku Zázračné topánky a iné rozprávky, ktorá je zaujímavá nielen tým, že príbehy sú napísané dvojjazyčne a deti majú možnosť zdokonaľovať sa v anglickom jazyku, ale aj tým, že si ju spisovateľka sama ilustrovala. Kresby sú krásne a príťažlivé pre oko detského čitateľa. Stretnutie so spisovateľkou nám sprostredkovala konateľka vydavateľstva Mussler Books, Mgr. Mária Piťová, ktorá vyštudovala angličtinu a na jej podnet sme zistili, že knižnica vlastní tiež jej prekladový Anglicko-slovenský slovník. Od stredajšieho stretnutia je knižnica majiteľkou dvoch nových kníh Zázračné topánky. Deti a žiaci si ich môžu Obálka knihy Zázračné topánky a iné rozprávkyvypožičať v našej knižnici.

 

Úryvok z knihy: Zázračné topánky...

„V lese žil trpaslík Pin, ktorý vyrábal čarovné topánky. Ušil ich z jemných listov duba a mäkučkej pavučiny. Na prvý pohľad sa zdalo, že sú to úplne obyčajné topánky, ale nebolo to tak. Kto si ich obul, tomu sa splnili všetky želania. Stačilo sa v nich chvíľočku poprechádzať po zelenom jemnom machu, zatvoriť oči a snívať. Kto vedel snívať rýchlo, ten v čarovných topánkach len poskočil a bolo...“


---------------------------------------------------------------------------------------------


 

Anna Oslancová„Deň za dňom...roky plynú a máme tu teraz vzácnu chvíľu, keď zastaví sa práce tok, aj náš ponáhľajúci sa krok. Máme vyriecť slová na rozlúčku a v hrdle veľkú slučku - lebo...veď všetko je to akoby len včera...“
Neuveriteľných 40 rokov sa venovala knihám, 40 rokov pracovala v mestskej knižnici a poskytovala služby obyvateľom Žarnovice a okolia. Od 3. apríla 2015 je naša bývalá kolegyňa ANNA OSLANCOVÁ na zaslúženom oddychu. Plní si priania, svoje sny, túžby a plány, na ktoré pri pracovnom vyťažení nezostal čas.

                                                                                                             Tak si to užívaj! Ďakujeme.

-------------------------------------------------------------------------------


 

1.	Mgr. Ľubomíra Brigantová v kresleANJELSKÉ PIERKA

   (TSK  26.3.2015)

 

Stretnutie s autorkou knihy, umelkyňou, maliarkou, učiteľkou SSUŠ v Hodruši - Hámroch a krásnou osobnosťou  Mgr. Ľubomírou Brigantovou.

          Z vybraných citátov zo sveta anjelov zostavila malú vlastnoručne ilustrovanú knižočku, začína sa úprimnými slovami:

...pre srdcia najbližšej rodiny, priateľov a kolegov....i pre tých, ktorí sa potkýnajú, veriac, že vládne Láska.

Knižka ponúka 84 citátov a 76 abstraktných ilustrácií. Zverejňujeme jeden z nich: „Anjeli sa prihovárajú každému a ustavične...ibaže niektorí z nás vedia lepšie počúvať.“

Knihu si môžete vypožičať v knižnici a nechať sa unášať na krídlach anjelov. Autorka ponúka tri verzie: slovenskú, anglickú a anglicko – slovenskú. Sprostredkujeme kontakt na autorku, Ľ. Brigantová prednáša u ktorej si môžete knihy kúpiť.

-----------------------------------------------------------------------------------------


 

Ľudmila Kováčová pri preberaní ocenenia od Ľubomíry BrigantovejKRAĽ – KRÁĽOVNÁ ČITATEĽOV  za r. 2014

 

KATEGÓRIA DETÍ:

ĽUDMILA  KOVÁČOVÁ , žiačka ZŠ Andreja Kmeťa, Žarnovická Huta

 

KATEGÓRIA DOSPELÝCH:

BERNARDÍNA  ŠULVOVÁ, Žarnovica

----------------------------------------------------------------------------------------------------

TÝŽDEŇ  SLOVENSKÝCH  KNIŽNÍC

23.3. – 27.3. 2015

 

Žiaci zaujatí knihamiTýždeň slovenských knižníc tradične nemení svoj základný cieľ: „Pozitívne zviditeľňovať knižnice ako kultúrne a vzdelávacie inštitúcie prostredníctvom najrozmanitejšieho spektra aktivít a podujatí. Jeho mottom je: „Knižnice pre všetkých“

 

TSK v našej knižnici v číslach:

2 podujatia v  knižnici v mesiaci marec, 45 účastníkov
709 návštevníkov v marci nvštívilo knižnicu
20 nových čitateľov sa zapísalo, využili akciu zápisného zdarma
160 čitateľov si obnovilo  členstvo k 30.4.2015
Žiaci školského klubu na návšteveCelkove od evidencie výpožičiek knižničným počítačovým programom Libris prešlo registráciou 1 829 pasívnych i aktívnych čitateľov
Skupinové návštevy a exkurzie:

      Špeciálna základná škola 6 tried, 45 žiakov

      ZŠ Fraňa Kráľa ul. 6 tried, 90 žiakov

      ZŠ Andreja Kmeťa  1 trieda, 6 žiakov

      Školský klub ZŠ Fraňa Kráľa ul.- 38 žiakov

      Materské školy - 4 triedy, 58 detí prvýkrát v knižnici

 

 

 

 

Viktor v knižniciNAJOBĽÚBENEJŠÍ AUTORI:

Katarína Gillerová                     Dominik  Dán

Táňa Keleová Vasilková           Jo Nesbo

Marta Fartelová                         Michael Connelly               

Mária Ďuranová                        Jeffrey Archer

Mária Hamzová                         Dick Francis

Helena Boková                          Robin Cook

Dana Hlavatá                             Daniel Silva

Andrea Codington                     Agatha Christie

Nora Robertsová                        Francesca Simon            

Jude Deverauxová                     Thomas Brezina

Barbara Bickomorová                Jacqueline Wilsonová 

Sima a Miška v knižnici               


 

-----------------------------------------------------------------------------

 

VIKTÓRIA SENTPÉTERYOVÁ:

                Sentpéteryová   “SOM OBDIVUHODNÁ ŽENA.“

             

             „KAM SA PODELI PRINCEZNÉ"

alebo

                              TAJOMSTVO, KTORÉ MUSÍ VEDIEŤ KAŽDÁ ŽENA.“

 

Pod týmto mottom sa nieslo stretnutie s  psychoterapeutkou Viktóriou Sentpéteryovou a autorkou knihy nielen pre ženy s názvom Obdivuhodná žena v kultúrnom dome 6. marca 2015 v Žarnovici.

        Zamilovanosť, vášeň, manželstvo, deti....a potom rozvod. Každé druhé manželstvo končí rozvodom. Prečo? Kam sa vytratili city? A kde sa podeli princezné? Veď na začiatku sme boli princezné pre ktoré, by naši muži zniesli modré z neba. Prečo sa to zmenilo? Z jednoduchého dôvodu. Nemáme návod na vzťah. Aj pri obyčajných spotrebičoch je priložený návod! Ale kto nám dá návod na vzťah?

kniha                 Chcete aby sa ten váš správal ku vám ako princ? Aby vám odsunul stoličku, keď si sadáte za stôl, aby vám otvoril dvere, keď vchádzate do miestnosti, pobozkal vám ruku alebo vás len tak z ničoho nič spontánne objal? Ak to naozaj chcete, musí to z vás vyžarovať! Musíte dobre poznať svoju hodnotu a nesmiete ísť pod cenu. Tým pomôžete aj mužovi. Dovolíte mu, aby prejavil svoje kvality. Existuje návod, pomocou ktorého to dokážete a znovu sa z vás stanú princezné a v tom vám najlepšie poradí odborníčka na vzťahy, absolventka kurzov medzinárodne uznávaného psychoterapeuta MUDr. Vladimíra Savčenka.

Ak by ste chceli a mali by ste záujem o poradňu s Viktóriou Sentpéteryovou, kontaktujte knižnicu, radi  zopakujeme a sprostredkujeme stretnutie s ňou. Fond kníh v knižnici obohatíme o jej publikáciu. V prípade súkromného záujmu, knihu Obdivuhodná žena objednáme.


 

---------------------------------------------------------------------------------------------

GillerováStretnutie s Katarínou Gillerovou


Čitateľky obľúbenej slovenskej autorky Kataríny Gillerovej si nenechali ujsť príležitosť vidieť ju „naživo“ a prišli na stretnutie s ňou vo štvrtok 27. marca. Porozprávala o tom, ako píše, odkiaľ čerpá námety na knihy, ale aj o svojom bežnom živote a práci ekonómky. Kristína Mečko – herečka nitrianskeho divadla /v „Paneláku“ hrala Sáru/ zas svojím umelecky predneseným čítaním a krásnou Gillerovápiesňou na záver toto podujatie nepochybne „vyšperkovala“. Hoci autorka nechodí na besedy často, naše pozvanie neodmietla, za čo jej srdečne ďakujeme. Obe dámy svojím spôsobom považujeme za „naše“, pretože spisovateľka sa narodila v Kremnici, študovala v Žiari nad Hronom a mladá, veľmi sympatická a talentovaná herečka býva neďaleko Žarnovice – na Veľkom Poli.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------


 

Deti z MŠ na Ul.A.Sládkoviča na svojej prvej návšteve v knižnici.

 deti v knižnicideti v knižnici

 

 

 

 

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------------


 

Prázdninové tvorivé dielne – 20.02.2014 – deti si vyrábali záložky do kníh.účastníci
účastníci

 

 

 

 

 

 


 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

v školeŽiaci 4.C pravidelne navštevovali knižnicu od prvého ročníka. Keďže už z nich budú piataci, vo štvrtok 5. júna sme si urobili malú „rozlúčku“. Okrem čítania z knihy „Majka Tárajka“ deti s radosťou a rýchlo vyriešili kvízové otázky a krížovku s tajničkou. Okrem toho nakreslili jednu rozprávkovú postavu a iní spolužiaci hádali o koho išlo. Veríme, že neprestanú čítať ani v budúcnosti a budú čitateľmi knižnice aj ako veľkí školáci.


 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Stretnutie s Jozefom Banášom

 

J. Banáš„Ďakujem za pozvanie a želám Žarnovici rozkvet a lásku“ - takýto odkaz napísal do pamätnej knihy mesta spisovateľ, politik, diplomat a topmanažér Jozef Banáš, ktorý bol naším hosťom podvečer 26. apríla. V príjemnom prostredí cukrárne „Alžbetka“ zaujímavo, pútavo, aj zábavne rozprával o svojich literárnych dielach. A veru bolo o čom. V roku 2007 napísal prvý bestseller Idioti v politike. Nenašiel sa však vydavateľ, ktorý by ho chcel vydať a tak si založil s manželkou vlastné vydavateľstvo KELION. Potom prišli ďalšie knihy a dnes ich vydáva naše najznámejšie vydavateľstvo – IKAR. Jozef Banáš ovláda niekoľko cudzích jazykov, vďaka čomu prešiel mnohé krajiny sveta a je vôbec prvým slovenským spisovateľom ktorému vyšla kniha Sezóna potkanov v Indii, v jazyku hindov. Kritika ho prirovnáva k Danovi Brownovi, Kenovi Folletovi a hovoria o ňom, že nastúpil na vlak slovenskej literatúry v plnej rýchlosti rovno do lokomotívy. Jeho knihy sa dnes predávajú v tisícoch, najviac Sezóna potkanov, v roku 2012 dostal za ňu cenu vydavateľstva Ikar - Platinovú knihu za 25 000 predaných výtlačkov. Momentálne sa pripravuje vydanie jeho ďalšej knihy – pokračovanie J. BanášKódu 9 pod názvom Kód 1. Zóna nadšenia bola preložená aj do nemčiny a na stretnutí s nemeckými čitateľmi v Drážďanoch v apríli tohto roku ukázal aj svoje hudobné nadanie a naučil prítomných známu slovenskú pieseň Tancuj, tancuj..... V Žarnovici však hru na gitare nepredviedol, lebo ako povedal, gitara ostala doma, pretože ju zabudol. O politike povedal, že vstúpil do nej raz a to mu stačilo. Svoje postrehy a skúsenosti z nej opisuje v knihe Idioti v politike (tento titul nájdete aj v našej knižnici). Veľmi zanietene rozprával o významnej osobnosti našich dejín - Alexandrovi Dubčekovi - o ktorom mnohí mladí ľudia ani nevedia. Píše o tom v knihe Zastavte Dubčeka!
V závere sa priaznivci Jozefa Banáša dočkali aj sľúbenej autogramiády a mali možnosť kúpiť si knihy za výhodné ceny. Viacerí si priniesli nJ. Banáša podpis už zakúpené knihy a ostatní si domácu knižnicu obohatili o spisovateľove diela, samozrejme aj s podpisom. Tí, ktorí si kúpili viac titulov, dostali knihu Posledná nevera ako prémiu. A dostala ju aj naša knižnica. Na otázky z publika zostalo len málo času, pretože Jozef Banáš mal v ten večer ešte jednu besedu v Kremnici. A tak na niektoré stručne odpovedal priamo pri podpise kníh.
Účastníci piatkového naozaj príjemného stretnutia, a boli medzi nimi aj občania Vyhní a Žiaru nad Hronom, odchádzali spokojní. Rozprávanie, poznatky, skúsenosti a zážitky nášho hosťa určite nikoho z prítomných nenudili. Skôr vyvolali dojem, že všetky jeho knihy treba mať doma a nečítať ich jedným dychom, ale neustále sa k nim vracať a porovnávať ich so životom okolo nás a súhlasiť alebo konfrontovať s vlastnými názormi.
Poďakovanie patrí majiteľovi cukrárne Alžbetka za poskytnutie „sladkých a voňavých“ priestorov, čo nepochybne prispelo k celkovej pohodovej atmosfére, ktorá na tomto malom kultúrnom podujatí vládla.
 

 

Text: Anna Oslancová
Foto: Ing. Jozef Piecka

----------------------------------------------------------------------------------------------


 

darovaná knihaKniha „Požírači srdcí“ /Christie A. Tuczay/ je prvou darovanou knihou v rámci projektu „Darujte knižnici novú knihu“, ktorý sme spustili v marci tohto roku. Darkyňou je samotná autorka nápadu „Jednu knihu ročne“ (knižnici) Marta Moravčíková .- dlhoročná novinárka. V mene našich čitateľov jej ďakujeme.

 

------------------------------------------------------------------------------------


 

V dopoludňajších hodinách dňa 7. marca sa deti 1. stupňa Základnej špeciálnej školy v Žarnovici zatúlali do sveta rozprávok, hoci zo svojej školy a triedy ani neodišli. Rozprávali o hlavných postavách, ktoré poznajú z hraných alebo čítaných rozprávok. Jednu – „Kocúra v čižmách“ - si aj vypočuli. V malom súťažnom kvíze odpovedali potom na otázky týkajúce sa rozprávok, na obrázkoch spoznávali rozprávkových hrdinov a riešili „popletené“ názvy rozprávok. Súťažiace družstvá dostali diplomy a nechýbala ani sladká odmena. Na záver vytvorili skladačku krtka.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Deti z MŠ na Ul.A.Sládkoviča na návšteve knižnice v jej dočasnom malom priestore

 

Deti z MŠ na Ul.A.Sládkoviča na návšteve knižnice v jej dočasnom malom priestore

 

 

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------


 

Žiaci 1. stupňa Špeciálnej základnej školy v Žarnovici navštívili posledný októbrový pondelok knižnicu. Na úvod sa dozvedeli základné informácie o tom ako funguje
knižnica a prezreli si všetky jej priestory. Pri zážitkovom čítaní knižky Marianny Grznárovej Maťko a Kubko rozoberali s tetou knihovníčkou a svojimi vyučujúcimi
témy priateľstva, pomoci medzi kamarátmi, ale i pomoci rodičom doma pri domácich prácach. A podľa ich slov pomáhajú doma dosť, čo aj konkretizovali prácami, ktoré
doma vykonávajú. Rozprávali sme sa o kamarátstve, čo pre nich znamená, kto je kamarát a na čo im je. Čítaný text nás zaviedol na salaš a k medveďovi. Tu tiež deti
prejavili svoje vedomosti o medveďovi- kde žije a čím sa živí, spoločne sme si vysvetlili čo je salaš a čo sa tam detirobí.
Deti potom ukázali ako im ide čítanie, keď sa vystriedali pri spoznávaní ďalších veselých príhod Maťka a Kubka.

 

 

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------


 

 

čitateľkyDeti v lete nečítajú. Aspoň tie naše žarnovické asi nie. Vo štvrtok 9. augusta boli všetky deti mesta pozvané do knižnice. Akcia bola propagovaná plagátikmi v meste a jeho častiach, v Žarnovickom mesačníku, v tv Panoráma, na webovej stránke mesta aj v mestskom rozhlase. Prišla len jedna čitateľka so svojou mladšou sestrou-škôlkárkou. Sklamaní boli organizátori a tiež dve spomínané účastníčky podujatia. Deti akoby so skončením školského roku zabudli nielen na učebnice, ale na knihy vôbec. Možno až s príchodom septembra a povinností v škole si na ne zas spomenú.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


 

Dopoludnie s rozprávkou


deti v knižniciJedno marcové štvrtkové dopoludnie žiaci 3. C triedy ZŠ na Ul. Fraňa Kráľa, ich triedna učiteľka Mgr. D.Nikodémová a teta knihovníčka vymenili vonkajší reálny svet za svet rozprávok. Najprv deti vymenovali svoje najobľúbenejšie rozprávky. Väčšinou ich poznajú z televíznych obrazoviek, ale ako sa ukázalo ani tie knižné im nie sú cudzie. Bez problémov vedeli meno nášho najznámejšieho zberateľa a autora rozprávok – Pavla Dobšinského. Skôr než sme si spoločne prečítali dve rozprávky z jeho tvorby, porozprávali sme sa o hlavnej myšlienke každej rozprávky – o dobre a zle. Každý z detí chcel rozpovedať svoju vlastnú skúsenosť s „dobrom“ a „zlom“. V tejto súvislosti deti odhaľovali svoje dobré aj zlé vlastnosti, pochválili sa ako pomáhajú svojim rodičom, starkým, súrodencom, ale aj kamarátom a spolužiakom, sebakriticky deti v knižnicisa tiež priznali, že nie vždy robia a poslúchajú tak ako majú.
Po prečítaní rozprávky „O troch grošoch“ sme zas diskutovali na tému peňazí, šetrenia a nakupovania.
Pri rozprávke „Soľ nad zlato“ deti pochopili, že ani bohatstvo a zlato ešte nezaručujú šťastný život a že žiadne bohatstvo nedáva zároveň aj „patent“ na rozum.
Diskusia na dané témy bola naozaj bohatá, ale bola aj časovo obmedzená, takže sa všetci vždy ani nedostali k slovu.
Deti dostali aj „domácu úlohu“. V nasledujúci pondelok každý z nich porozprával v triede, akým spôsobom cez víkend niekomu pomohol, a keďže v piatok dostali žiaci riaditeľské voľno, mali na to o jeden deň viac. deti v knižnici
S prácou na tému rozprávok pokračovali tretiaci aj na ďalších vyučovacích hodinách už v škole.
Knižnicu v marcových dňoch častejšie ako inokedy navštevovali deti MŠ, oboch ZŠ, ŠZŠ a tiež deti Školského klubu, ktoré okrem prehliadky knižnice riešili v skupinkách osem-smerovky a krížovky. Tento zvýšený čitateľský záujem bol spôsobený aj medzitriednou súťažou v čítaní na ZŠ na Ul.Fraňa Kráľa, ktorá bude pokračovať ešte celý mesiac apríl.


Text: A.Oslancová
Foto: Mgr.D.NIkodémová
 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------


 

detiŽiaci 3.C triedy s Mgr. D.Nikodémovou absolvovali vo štvrtok 16. februára triedne kolo v prednese poézie a prózy trochu netradične - v priestoroch knižnice. Bola to pre nich nová a snáď aj zaujímavá skúsenosť. Všetci sa snažili predniesť svoje naučené básne, lebo len v jednom prípade to bola próza, naozaj čo najlepšie, hoci na niektorých bola tréma viditeľná. Vypočuli sme si veselé i poučné príbehy zo života ľudí i rôznych zvieratiek. Úlohou vyučujúcej je teraz vybrať reprezentantov triedy postupujúcich do školského kola. Okrem týchto umeleckých výkonov vyzdobili deti
detské oddelenie knižnice novou výstavkou vlastných prác na tému „Marec – mesiac detiknihy“. Na záver nasledovalo malé občerstvenie v podobe chutného čerstvého
domáceho chleba, ktorý upiekol jeden z rodičov, ovocného čaju a sladkostí.

---------------------------------------------------------


 

maľbyŽiaci 3.C triedy ZŠ na Ul. Fraňa Kráľa so svojou triednou učiteľkou Mgr.Darinou Nikodémovou sú pravidelnými návštevníkmi našej knižnice. Pri každej návšteve si vyhľadajú a odnesú zaujímavé knihy, ktoré potom čítajú doma alebo s nimi pracujú v škole na hodinách slovenského jazyka. Teraz sa zahrali aj na ilustrátorov a na výtvarnej výchove maľovali a kreslili svoje dojmy a pocity z prečítaných knižiek. Pridali k nim aj niekoľko pekných jesenných dekorácií. Ich výtvarné práce si môžete pozrieť na malej výstavke v priestoroch mestskej knižnice.

 

Foto: E. Hanulová

Text: A. Oslancová


 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------druháci

Od začiatku školského roka podstatne stúpla návštevnosť detí-žiakov našich škôl
v knižnici. V utorok 2.B trieda s p. uč. Maruniakovou prišla na hodinu čítania. Najprv
žiaci čítali úryvok zo svojich čítaniek a potom, keďže knihu sme našli aj v regáli našej
knižnice, pokračovali čítaním ďalších príbehov psíka Tuláčika a dievčatka Kláry.
Druháci ukázali, že čítanie im ide naozaj dobre, podľa slov p.učiteľky dokonca lepšie
ako v triede. Za svoje výkony dostali do žiackych knižiek samé jednotky.druháci


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

webygroupNetronics
ÚvodÚvodná stránka