Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Žarnovica - oficiálna stránka mestaHľadať
 
 

Oficiálna stránka mesta Žarnovica

Kultúrne a spoločenské akcie

2.10.2019   17:00

tekvica_2019_web_zoo.jpg

v parku na Ul. A. Sládkoviča

O najkrajšiu tekvicu

Mesto Žarnovica pozýva malých i veľkých na tradičnú súťaž O najkrajšiu tekvicu. Stretneme sa v stredu 2.10.2019 o 17.00 hod. v parku na Ul. Andreja Sládkoviča. Registrácia súťažiacich sa bude konať od 16.00 hod. Základnou podmienkou účasti v súťaži je opäť priniesť alebo iným spôsobom dopraviť tekvicu, ktorá bude niečím zvláštna a jedinečná. Súčasťou programu bude interaktívna kúzelnícka show s Petrom Šestákom, ktorý je známy z jeho vlastnej TV relácie ˮKúzlovanie“ v detskej televízií. Pripravené je aj občerstvenie v podobe tekvicovej polievky. Všetci ste srdečne vítaní!


 

29.10.2019   9:30

web_zc_podium_2019_v3.jpg

Kultúrny dom Žarnovica

Žarnovické pódium 2019

Máme za sebou už tri úspešné ročníky súťaže Žarnovické pódium a tak po roku naša ZUŠ Žarnovica v spolupráci s mestom Žarnovica pre Vás pripravuje už štvrtí ročník súťaže, na ktorý Vás všetkých srdečne pozývame. Všetky poplatky (účastnícky poplatok, obedy,) uhradí vysielajúca organizácia, alebo účastník vopred, najneskôr do 18.10.2019 !!!, prevodom na účet organizátora vedený v VÚB, a.s.

Hosť podujatia: S HUDBOU VESMÍRNOU


 

12.11.2019   19:00

FragileZC.jpg

Kultúrny dom Žarnovica

Koncert vokálnej skupiny Fragile

Mesto Žarnovica pozýva na koncert vokálnej skupiny Fragile, ktorý bude v utorok 12. novembra 2019 o 19.00 hod. v Kultúrnom dome v Žarnovici.
Predpredaj lístkov je od 14. októbra v Mestskej knižnici v Žarnovici (tlf. 045/321 24 20) a lístky je možné si zakúpiť aj prostredníctvom sieti Ticketportál. Vstupné na tento dvojhodinový koncert je 14,- euro za osobu.
Fragile je slovenská vokálna skupina zložená z populárnych osobností, známych z rôznych televíznych seriálov, divadelných, muzikálových produkcií či TV šou. Bez použitia hudobných nástrojov, teda a cappella, skupina Fragile interpretuje známe rock/pop/jazzové hity svetových umelcov. Ich najväčšou prednosťou sú tituly súčasnej populárnej hudby. Hitom svetových autorov a interpretov dávajú svojou kreativitou a hravosťou novú tvár. Ich predstavenia sú plné nielen výbornej hudby, ale aj skvelého humoru, vďaka ktorým zažijete neopakovateľný večer plný jedinečnej zábavy.
Fragile tvoria: Braňo Kostka, Šoňa Norisová, Jana Golis, Svetlana Rymerenko, Slavo Košecký, Martin Madej a Jožo Hečko. Alternujúcimi členmi skupiny sú: Peter Lacho, Martin Klempár, Daniela Tomešová, Karolína Majerníková a Anabela Mollová.

„A cappella“ - je termínom označujúcim vokálnu hudbu, alebo ak chcete spev bez sprievodu akýchkoľvek hudobných nástrojov. Jednoducho povedané, to, čo pomáha iným skupinám pri interpretácii, musia speváci v a cappella formáciách nahrádzať len jediným nástrojom – hlasom. Práve pre základný princíp je takýchto kvalitných hudobných telies vo svete veľmi málo. Pri a cappella speve nezamaskujete nič, všetko musí byť dokonalé a čisté. Názov „a cappella“ pochádza z taliančiny a znamená to „ako v kaplnke“. V stredoveku bolo totiž zakázané v kostoloch používať hudobné nástroje. A tak sa spievalo a sprevádzalo len hlasom.


 

Športové akcie

5.10.2019   8:30

Revistsky 19 -page-001.jpg

Kultúrny dom v mestskej časti Revištské Podzámčie

REVIŠTSKÝ POHÁR v stolnom tenise

Mesto Žarnovica a Športový klub Revištské Podzámčie pozývajú na súťaž REVIŠTSKÝ POHÁR v stolnom tenise (jednotlivci + štvorhry), 5. októbra 2019 (sobota) od 8.30 hod. v Kultúrnom dome v mestskej časti Revištské Podzámčie.
Kategórie: muži (15-roč. a starší), ženy (15-roč. a staršie), štvorhry podľa záujmu a možností.
Prihlášky a prezentácia: na mieste konania v čase od 08.30 do 09.00 hod.
Štartovné: 2,-€/osoba (dvojhry), 2,-€/pár (štvorhry).
Informácie: na webovom sídle mesta: www.zarnovica.sk, na mob. č. 0914 326 150 (Ing. Jozef Piecka), alebo osobne na OKMŠ MsÚ Žarnovica.


 

Upútavky na oznamy

Druhá splátka dane z nehnuteľností a poplatku za komunálne odpady

Do 30. septembra 2019 je splatná druhá splátka dane z nehnuteľností a poplatku za komunálne odpady
Mestský úrad v Žarnovici oznamuje občanom,  že v termíne do 30. septembra 2019 je splatná:
druhá splátka dane z nehnuteľností na rok 2019 a taktiež  druhá splátka poplatku za komunálne odpady na rok 2019.  
Povinnosť platenia druhej splátky dane a poplatku majú tí občania, ktorí mali podľa rozhodnutia o vyrubení ...viac...


 

JESENNÉ UPRATOVANIE

plagát Jesenné upratovanie

Zber objemného odpadu a biologicky rozložiteľného odpadu - konárov
 
Mesto Žarnovica v spolupráci s Mestským podnikom služieb Žarnovica, s.r.o. organizuje pre
občanov mesta a mestských častí zber objemného odpadu a biologicky rozložiteľného odpadu
pod názvom „Jesenné upratovanie“.
 
Jesenné upratovanie v individuálnej bytovej výstavbe
(rodinné domy)
 
V mestských častiach – Žarnovická ...viac...


 

ZBER NEBEZPEČNÉHO ODPADU

plagát

Mesto Žarnovica, Mestský úrad v Žarnovici v súlade so VZN č. 2/2018 o spôsobe nakladania  s komunálnymi  odpadmi a s drobnými  stavebnými odpadmi na území  mesta  Žarnovica  organizuje zber „NEBEZPEČNÝCH ODPADOV“ (odpadov s obsahom škodlivých látok) od občanov obytných domov a rodinných domov v meste a jeho mestských častiach v jeden deň a to :  
 
28. septembra 2019 (t.j. v sobotu)
 
Zbierať sa budú nasledovné dru ...viac...


 

Nová služba v knižnici

Mestská knižnica ponúka od septembra 2019 novú službu pod názvom Kniha bus. Služba sa poskytne bezplatne všetkým, ktorí pre svoj zdravotný stav, či zníženú mobilitu  nemôžu knižnicu navštevovať a sú čitatelia knižnice. Ako to bude fungovať? Knihy je potrebné si objednať telefonicky na čísle: 0911555767, emailom na: kultura@zarnovica.eu. Rozvoz kníh do domácností sa bude zabezpečovať 1x mesačne, vždy v prvý štvrtok v mesiaci a pri ďalšej donáške s ...viac...


 
Položky 1-5 z 31

POTULNÁ GALÉRIA V ŽARNOVICI

Auto bolo vlastne aj plátnomNadšenci súčasného umenia sa rozhodli toto leto túlať po slovenských obciach a mestách v dodávke plnej umenia. Cieľom bolo priniesť súčasné slovenské umenie priamo k ľuďom, ktoré do galérií a múzeí nemajú blízko.

Jedným z viac ako 50 miest a obcí bola aj Žarnovica, kde „Potulná galéria“, konkrétne do priestoru tzv. parčíka na Ul. A. Sládkoviča, zavítala vo štvrtok 8. augusta presne na poludnie. Spolu s umením prišli aj traja mediátori, Mgr. art. Viera Zubalová, Mgr. art. Laura Filáková a Mgr. art. Ľuboš Lorenz (všetci z Košíc), zapálení pre umenie. Tí návštevníkom výstavu priblížili a viedli tvorivé dielne pre deti i dospelých. Ich poslaním bolo metaforickým jazykom výtvarného umenia sprostredkovať a priblížiť súčasné vizuálne umenie. No a pochopiť samostatnú výstavu bez výkladu by bolo skutočne nemožné. Prezentované boli diela skupiny umelcov, ktorí reagujú na aktuálne dianie v spoločnosti a ich pohľad na problematiku menšín. Potulná galéria bola výstavou 11 vizuálnych umelcov bojujúcich proti xenofóbii rasizmu a extrémizmu. Členovia DC seniorov spoločne s mediátormi (sprava) L. Lorenz, V. Zubalová a L. FilákováVystavujúcimi autormi/autorkami konkrétne boli: Alena Foustková /CZ/, Projekt Karavan (Oto Hudec + Danka Krajčová), Kundy Crew, Stano Masár, minigrantas.org./ARG-D/, Tomáš Rafa, Shooty, Ivana Šáteková, Kateřina Šedá /CZ/ a Anna Witt /A/. Je vhodné uviesť čo pred samotným začiatkom o. i. povedal kurátor Potulnej galérie Juraj Čarný: „Hravou formou a metaforickým jazykom umenia upozorňujeme na problematiku extrémizmu, xenofóbie a rasizmu. Našim poslaním je motivovať ľudí ku kritickému mysleniu, upozorniť ich na potrebu tolerancie a porozumenia s menšinami“. J. Čarný ďalej povedal: „Nárast extrémizmu, rasizmu a xenofóbie ma vedie k naliehavej potrebe aktívnejšie pôsobiť v priestore sprístupňovania kultúrnych hodnôt ľuďom, ktorí žijú v regiónoch bez dostatočného prístupu ku kultúre a informáciám. Ktorých sociálna situácia neumožňuje dopriať si luxus cestovať za kultúrou a ktorých schopnosť kriticky rozlíšiť informácie od dezinformácií je výrazne limitovaná.“

Tvorivé dielne výstavyNajväčšia časť výstavy bola priamo v dodávke pod názvom „Slovník“. Jej autorkou je A. Foustková. Ľudia mali vojsť do dodávky a odtrhnúť si lístoček s jednou vlastnosťou dobrou, a jednou vlastnosťou zlou, ktorú nemajú a ani by ju nikdy nechceli mať. Ďalší objekt napríklad vytvorili O. Hudec a D. Krajčová v spolupráci priamo s deťmi z Luníka IX. Tie na jednu stranu napísali ako žijú a ako je to u nich doma, a na druhú čo radi robia, čo ich baví.

Okrem samotnej prehliadky sa všetci mohli zahrať s mediátormi, odniesť si noviny, nálepku umeleckého diela a tí šťastnejší aj magnetku, odznak, alebo tašku. Podľa informácie od koordinátorky projektu Mgr. art. Viery Zubalovej výstavu v Žarnovici v dobe od 12.00 do 18.00 hod. navštívilo 35 detí a 40 seniorov a priamo do galérie (dodávky) vošlo 64. Jedinou organizovanou skupinou bola rovná desiatka členov DC Seniorov Žarnov pod vedením predsedu Rady DC Jána Hajnoviča.

Rozhovor TVP s koordinátorkou projektuOrganizátorom Potulnej Galérie je Curatorial Studies Institute Bratislava a je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Z verejných zdrojov ju podporil aj Fond na podporu umenia a je realizovaná aj s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. V Žarnovici sa na nej, ako spoluorganizátor podieľalo mesto Žarnovica, a to na základe zmluvy o spoluorganizovaní podujatia. Snáď aj touto netradičnou výstavou sme v Žarnovici aspoň malou mierou prispeli proti xenóbii, rasizmu i extrémizmu. Reportáž z nej pripravila aj TV Panoráma a tak so s ňou budú môcť zoznámiť aj tí čo sa jej nezúčastnili.

Potulná galéria začala svoju „púť“ 21. júla v Snine a záver je plánovaný na koniec druhej dekády septembra na južnom Slovensku.

Text a foto : Ing. Jozef Piecka

 

VIDEO TVP


 

dnes je: 21.9.2019

meniny má: Matúš

podrobný kalendár

webygroupNetronics
ÚvodÚvodná stránka