Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Žarnovica - oficiálna stránka mestaHľadať
 
 

Oficiálna stránka mesta Žarnovica

Kultúrne a spoločenské akcie

13.7. - 24.8.2019   20:30

lekino19.1.4.png

v parku na Ul. A. Sládkoviča

Letné kino

Mestský mládežnícky parlament Žarnovica, mesto Žarnovica, partneri a sponzori SRDEČNE POZÝVAJÚ VŠETKÝCH DIVÁKOV A NADŠENCOV NÁŠHO SKROMNÉHO KINA NA NAŠE ŠPECIÁLNE LETNÉ KINO.
Tešíme sa, že budeme môcť premietať pre Vás pod holým nebom, a to hneď 4-krát. Vždy budeme premietať v sobotu a v prípade nepriaznivého počasia sa premietanie presunie do sály Kultúrneho domu v Žarnovici.

13.7.2019 o 20.30 hod - Ako si vycvičiť draka 3 (pre deti)
27.7.2019 o 20.30 hod - Deadpool 2 (15+)
10.8.2019 o 20.00 hod - Rango (pre deti)
24.8.2019 o 20.00 hod - Zrodila sa hviezda


Určite neváhajte a príďte si vychutnať skvelé filmy v skvelej atmosfére.


 

28.8.2019   13:15

pamätník na Nám. SNP

Pripomenieme si Povstanie

Jubilejné 75. výročie Slovenského národného povstania si v našom meste pripomenieme v stredu 28. augusta o 13.15 h. reláciou v mestskom rozhlase a následne položením kvetov a vencov k pamätníku na Nám. SNP. Pozývame všetkých uctiť si hrdinov SNP.


 

28.8.2019   19:30

Vatra19-page-001.jpg

Kalvária

Stretnutie pri VATRE

Základná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v Žarnovici, Mesto Žarnovica, Miestny odbor Matice slovenskej Žarnovica, Dobrovoľný hasičský zbor Žarnovica,
Základná organizácia Jednoty dôchodcov Slovenska v Žarnovici pozývajú pri príležitosti jubilejného 75. výročia Slovenského národného povstania na stretnutie pri VATRE na Kalvárii v stredu 28.8. o 19.30 h.
Program: stavanie vatry, zapálenie vatry. Účinkovať bude tradične spevácka skupina Prameň. Občerstvenie: hasičský guláš (za dobrovoľný príspevok – minimálne jedno euro), opekanie a tekutiny (z vlastných zásob).
Tešíme sa na Vašu hojnú účasť ! (Odporúčame športové oblečenie)


 

Športové akcie

25.8.2019   13:30

plagatA419.gif

Mestský športový areál Žarnovica

Zlatá prilba SNP

Automotoklub Plochá dráha Žarnovica pozýva na 56. ročník Zlatej prilby SNP dňa 25.8.2019 o 13.30 hod. Podujatie sa koná s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja. Ďalšie informácie na stránke: www.speedway.sk


 

7.9. - 8.9.2019  

Plagat_MS.jpg

BIKE PARK BRS Žarnovica

Majstrovstvá Slovenska vo FOURCROSSE 2019

BRS Žarnovica pozýva na Majstrovstvá Slovenska vo FOURCROSSE 2019, ktoré budú v BIKE PARK-u BRS Žarnovica v dňoch 6.-7. septembra.
Časový harmonogram:
Piatok 6.9. 2019
15:00 – 18:00 – tréning 4 x
Sobota 7.9. 2019
09:00 – voľný tréning
12:00 - kvalifikácia
14:00 – finálové jazdy
16:00 – vyhlásenie výsledkov
Preteky sú len pre jazdcov s licenciou SZC.
Kategórie:
Muži elite 19 +
Juniori do 18
Rookie
Ženy bez rozdielu veku
V prípade ak sa na štart danej kategórie nezaregistruje aspoň 8 pretekárov, budú kategórie zlúčené.
Trať:
4x, dĺžka 400 m, prevýšenie 80 m.
Štartovné – 10,. €
Vývoz . piatok 3,- €, sobota 5,- €
Viac informácií nájdete na www.bikeracing.sk


 

Upútavky na oznamy

Nová služba v knižnici

Mestská knižnica ponúka od septembra 2019 novú službu pod názvom Kniha bus. Služba sa poskytne bezplatne všetkým, ktorí pre svoj zdravotný stav, či zníženú mobilitu  nemôžu knižnicu navštevovať a sú čitatelia knižnice. Ako to bude fungovať? Knihy je potrebné si objednať telefonicky na čísle: 0911555767, emailom na: kultura@zarnovica.eu. Rozvoz kníh do domácností sa bude zabezpečovať 1x mesačne, vždy v prvý štvrtok v mesiaci a pri ďalšej donáške s ...viac...


 

Mestská knižnica - DOVOLENKA

Logo KNIZNICE (002).jpg


Mestská knižnica oznamuje verejnosti, že počas leta bude zatvorená v termíne od 12.8. – 23.8.2019 z dôvodu čerpania riadnej dovolenky na zotavenie. Počas neprítomnosti poslúži na doplnenie čítania Knižná búdka v parku pri knižnici.
viac...


 

POTULNÁ GALÉRIA V ŽARNOVICI

Auto bolo vlastne aj plátnomNadšenci súčasného umenia sa rozhodli toto leto túlať po slovenských obciach a mestách v dodávke plnej umenia. Cieľom bolo priniesť súčasné slovenské umenie priamo k ľuďom, ktoré do galérií a múzeí nemajú blízko.

Jedným z viac ako 50 miest a obcí bola aj Žarnovica, kde „Potulná galéria“, konkrétne do priestoru tzv. parčíka na Ul. A. Sládkoviča, zavítala vo štvrtok 8. augusta presne na poludnie. Spolu s umením prišli aj traja mediátori, Mgr. art. Viera Zubalová, Mgr. art. Laura Filáková a Mgr. art. Ľuboš Lorenz (všetci z Košíc), zapálení pre umenie. Tí návštevníkom výstavu priblížili a viedli tvorivé dielne pre deti i dospelých. Ich poslaním bolo metaforickým jazykom výtvarného umenia sprostredkovať a priblížiť súčasné vizuálne umenie. No a pochopiť samostatnú výstavu bez výkladu by bolo skutočne nemožné. Prezentované boli diela skupiny umelcov, ktorí reagujú na aktuálne dianie v spoločnosti a ich pohľad na problematiku menšín. Potulná galéria bola výstavou 11 vizuálnych umelcov bojujúcich proti xenofóbii rasizmu a extrémizmu. Členovia DC seniorov spoločne s mediátormi (sprava) L. Lorenz, V. Zubalová a L. FilákováVystavujúcimi autormi/autorkami konkrétne boli: Alena Foustková /CZ/, Projekt Karavan (Oto Hudec + Danka Krajčová), Kundy Crew, Stano Masár, minigrantas.org./ARG-D/, Tomáš Rafa, Shooty, Ivana Šáteková, Kateřina Šedá /CZ/ a Anna Witt /A/. Je vhodné uviesť čo pred samotným začiatkom o. i. povedal kurátor Potulnej galérie Juraj Čarný: „Hravou formou a metaforickým jazykom umenia upozorňujeme na problematiku extrémizmu, xenofóbie a rasizmu. Našim poslaním je motivovať ľudí ku kritickému mysleniu, upozorniť ich na potrebu tolerancie a porozumenia s menšinami“. J. Čarný ďalej povedal: „Nárast extrémizmu, rasizmu a xenofóbie ma vedie k naliehavej potrebe aktívnejšie pôsobiť v priestore sprístupňovania kultúrnych hodnôt ľuďom, ktorí žijú v regiónoch bez dostatočného prístupu ku kultúre a informáciám. Ktorých sociálna situácia neumožňuje dopriať si luxus cestovať za kultúrou a ktorých schopnosť kriticky rozlíšiť informácie od dezinformácií je výrazne limitovaná.“

Tvorivé dielne výstavyNajväčšia časť výstavy bola priamo v dodávke pod názvom „Slovník“. Jej autorkou je A. Foustková. Ľudia mali vojsť do dodávky a odtrhnúť si lístoček s jednou vlastnosťou dobrou, a jednou vlastnosťou zlou, ktorú nemajú a ani by ju nikdy nechceli mať. Ďalší objekt napríklad vytvorili O. Hudec a D. Krajčová v spolupráci priamo s deťmi z Luníka IX. Tie na jednu stranu napísali ako žijú a ako je to u nich doma, a na druhú čo radi robia, čo ich baví.

Okrem samotnej prehliadky sa všetci mohli zahrať s mediátormi, odniesť si noviny, nálepku umeleckého diela a tí šťastnejší aj magnetku, odznak, alebo tašku. Podľa informácie od koordinátorky projektu Mgr. art. Viery Zubalovej výstavu v Žarnovici v dobe od 12.00 do 18.00 hod. navštívilo 35 detí a 40 seniorov a priamo do galérie (dodávky) vošlo 64. Jedinou organizovanou skupinou bola rovná desiatka členov DC Seniorov Žarnov pod vedením predsedu Rady DC Jána Hajnoviča.

Rozhovor TVP s koordinátorkou projektuOrganizátorom Potulnej Galérie je Curatorial Studies Institute Bratislava a je realizovaná s finančnou podporou Ministerstva spravodlivosti SR v rámci dotačného programu na presadzovanie, podporu a ochranu ľudských práv a slobôd a na predchádzanie všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Z verejných zdrojov ju podporil aj Fond na podporu umenia a je realizovaná aj s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín. V Žarnovici sa na nej, ako spoluorganizátor podieľalo mesto Žarnovica, a to na základe zmluvy o spoluorganizovaní podujatia. Snáď aj touto netradičnou výstavou sme v Žarnovici aspoň malou mierou prispeli proti xenóbii, rasizmu i extrémizmu. Reportáž z nej pripravila aj TV Panoráma a tak so s ňou budú môcť zoznámiť aj tí čo sa jej nezúčastnili.

Potulná galéria začala svoju „púť“ 21. júla v Snine a záver je plánovaný na koniec druhej dekády septembra na južnom Slovensku.

Text a foto : Ing. Jozef Piecka

 

VIDEO TVP


 

dnes je: 19.8.2019

meniny má: Lýdia

podrobný kalendár

webygroupNetronics
ÚvodÚvodná stránka