Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Žarnovica - oficiálna stránka mestaHľadať
 
 

Rok 2013

Plán turistických akcií na rok 2013
21.IZimný výstup na Vtáčnik
februárInovec – Nová Baňa
17.IIIVyhne – Jelenia skala – Hodruša-Hámre - Žarnovica
28.IVStrážovské vrchy (Pružina – Strážov)
19.VJasná – Chopok
21. – 23. júnČierny Váh (Heľpa – Oravcová – Zadná Hoľa – V. Bok)
25.VIIIZápadné Tatry – Žiarska chata – Baranec
1.IXVtáčnik – 16. ročník
22.IXVysoké Tatry
18. – 20. októberMuránska planina (Zbojská – Fabova hoľa – Skalná brána – Hrdzavá dolina – Muráň, Sedlo Javorinka – Stolica – Červená skala)
10.XIŽarnov – Buchlov
26.XIIŠtefanský výstup

-------------------------------------------------------------------------------------------------

KľakZimný výstup na Vtáčnik
V nedeľu 20. januára sa konala v obciach Kľak a Ostrý Grúň pietna spomienka na tragické udalosti vypálenia týchto obcí a vyvražďovanie 149 obyvateľov v januári v roku 1945.
Členovia KST zo Žarnovice už po piatykrát pri tejto príležitosti zorganizovali výstup na Vtáčnik. Pri Partizánskej chate Škurátka na hrobe padlého partizána a aj na vrchole Vtáčnika si uctili obete zapálením sviec. Napriek hlbokému snehu takmer všetci účastníci vystúpili na vrchol Vtáčnika.
Po namáhavej túre sme si oddýchli v kultúrnom dome v obci Kľak, kde nám naše členky uvarili chutnú kapustnicu a čaj, za čo im patrí poďakovanie. Srdečné poďakovanie patrí aj starostovi obce Kľak za poskytnutie priestorov v kultúrnom dome.
Na fotografii účastníci výstupu pred KD v Kľaku.

----------------------------------------------------------------------------------------------


 Výročná schôdza
V sobotu 2. februára sa uskutočnila výročná členská schôdza Klubu slovenských turistov MTK Tatran Žarnovica. Predseda klubu Jozef Štefanka podal správu o činnosti za rok 2012. Všetky naplánované podujatia sa uskutočnili bez nejakých vážnejších problémov. Správu o hospodárení za rok 2012 predniesla Marta Štefanková, pokladníčka klubu. Predseda klubu oboznámil prítomných s plánom podujatí na rok 2013. Prítomní členovia plán bez pripomienok schválili. Po oficiálnej časti nasledovalo posedenie pri príjemnej hudbe a občerstvenie. Turisti dokázali, že vedia nielen po kopcoch chodiť, ale vedia si aj zaspievať a zatancovať. Zostáva už len poďakovať organizátorom za vydarené podujatie.
 

------------------------------------------------------------------------------------------------

Vyhne – Jelenia skala – Hodruša Hámre – Žarnovica
Na fotografii účastníci podujatia na Kerlingutaká bola naplánovaná pešia túra Klubu slovenských turistov Žarnovica na 17. marca.
Tak sa aj uskutočnila vďaka veľkému záujmu turistov a krásnemu počasiu. Teší nás, že na našich podujatiach sa zúčastňujú turisti z Novej Bane, Hliníka nad Hronom, Bzenice, Vyhní a dokonca z Banskej Bystrice. Je príjemné stretávať sa s ľuďmi, ktorí majú radi prírodu a pešiu turistiku. Celá trasa viedla krásnou zasneženou krajinou, popri zurčiacom potoku, ktorý lemovali namrznuté cencúle. Vychutnali sme si pohľady na skalné masívy a okolitú krajinu, lebo na stromoch a kríkoch ešte nie sú listy. Za viac ako päťdesiatku spokojných účastníkov ďakujem organizátorom.
 

------------------------------------------------------------------------------------------------

 V Strážovských vrchoch
Klub slovenských turistov usporiadal na 28. apríla výlet do Strážovských vrchov. Hoci počasie bolo premenlivé, turistov to neodradilo a autobus bol plný. Cestou na vrch Strážov sme sa mohli pokochať pohľadom na snežienky, ktorých tam bolo neúrekom a aj popasovať sa so zasneženým terénom - „ale jar už bola v presile“. Škoda, že hmla nám neumožnila si vychutnať výhľady z vrcholu do ďalekého okolia.
Zostúpili sme do obce Čičmany, kde nás privítalo pekné slnečné počasie. Prezreli sme si utešené vymaľované drevené domčeky a pamätnú izbu. Opäť ďalší vydarený výlet za nami, za čo patrí poďakovanie organizátorom.
 

------------------------------------------------------------------------------------------------

Spokojný predseda (v popredí) počas občerstvenia Tekovská Breznica - Žuhračka
Členovia klubu slovenských turistov Žarnovica sa zúčastňujú aj podujatí, ktoré organizujú okolité obce. 11. mája to bol napríklad výlet z obce Tekovská Breznica na chatu Žuhračka, ktorý sa tradične koná pri príležitosti oslobodenia obce v r. 1945. Hoci počasie veštilo dážď, na prekvapenie turisti sa nedali odradiť a zúčastnilo sa ich viac ako 200.
Zmoknutí, ale v dobrej nálade sme sa občerstvili vynikajúcim gulášom, ktorí pripravili miestni organizátori, za čo im patrí poďakovanie.
 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 Jasná, Chopok, Ďumbier, Lúčky
Na fotografii účastníci pred Hotelom Grand v Jasnejtak viedla trasa žarnovických turistov v nedeľu 19. mája. Už samotný názov ukazuje, že bola pomerne náročná. Niektorí turisti, ktorí sa obávali, že by trasu nezvládli, rozhodli sa prvú časť Jasná – Chopok ísť lanovkou, no boli to „len“ desiati – ostatní to poctivo vyšliapali od začiatku do konca po vlastných. Hoci ráno bolo hmlisté, no potom to bol nakoniec krásny slnečný deň a výhľady na Nízke a Vysoké Tatry boli odmenou za vynaloženú námahu.
Ďalším pekným zážitkom bol pre nás pohľad na pasúce sa kamzíky na Chopku. Niektorí si ich aj vyfotografovali. Pre usporiadateľov zájazdu bola odmena do posledného miesta obsadený autobus spokojných účastníkov.
 

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Časť účastníkov na vrchu BärenschutzklammV Rakúsku
Vedenie Klubu slovenských turistov Tatran Žarnovica zorganizovali na 23. júna zájazd, ktorého cieľom bola Medvedia roklina v Rakúsku, ktorá sa nachádza pri obci Mixnitz. Vystúpili sme na vrch Bärenschutzklamm.
Túra viedla v oblasti vápencových skál, roklinou vymletej horským potokom v strmej kamennej strži. Vystupovali sme po drevených rebríkoch, ktorých bolo viac ako 150. Celý výstup viedol krásnymi skalami, z ktorých vytekali vodopády, tie vlastne tú roklinu vytvorili.
Túra pokračovala na vrch Hochlantsch, ktorý má 1720 m.n.v.. CestÚčastníci zájazdu na jednom z odpočívadiel v Rakúskuou sme sa zastavili pri peknom drevenom kostolíku postavenom medzi skalami. Tí zdatnejší pokračovali na samotný vrchol a tí, čo si netrúfali, sa po malom odpočinku vrátili späť do mestečka. Okrem krásneho zážitku zo spomínanej túry sme obdivovali aj čistotu a poriadok na celom území, ktorým sme prechádzali. Je dobre navštíviť aj iné krajiny a zobrať si ponaučenie, aby sme sa aj my k našej prírode, ktorá je rovnako krásna, správali s takou úctou, ako v susednom Rakúsku.
Na záver za všetkých účastníkov výletu ďakujem organizátorom a aj šoférom, ktorí nás šťastne doviezli domov.
 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Kriváň
Pätica účastníkov na KrivániV nedeľu 28. júla Klub slovenských turistov Žarnovica zorganizoval výlet na možno najpopulárnejší vrch vo Vysokých Tatrách, ktorým je Kriváň.
Účasť bola hlavne na potešenie vedúceho Jozefa Štefanku veľká, teda plný autobus nadšencov turistiky. Potešiteľná hlavne preto, že úsilie zorganizovať nie je zbytočné. Každý, kto má skúsenosti s organizovaním rôznych podujatí, vie o čom to je.
Väčšina účastníkov na legendárny Kriváň vystúpila. Niektorí, ktorí hlavne zo zdravotných dôvodov nemohli ísť, zvolili si menej náročný výstup na Ostrvú. Počasie bolo slnečné a tak sme si mohli vychutnať prekrásne výhľady takmer na celé krásne Vysoké Tatry.
Účastníci na parkovisku na Štrbskom PleseZa všetkých účastníkov ďakujem organizátorom aj šoférovi P. Vozárovi, že nás vždy šťastne dopraví domov.
 

 

 

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Na tradičnom výstupe
Účastníci pred chatou na ŠkurátkeDňa 1. septembra sme uskutočnili tradičný, už 18. výstup na Vtáčnik na počesť Dňa Ústavy Slovenskej republiky. Organizátorov potešila hojná účasť turistov. Okrem domácich sa výstupu zúčastnili aj turisti z Vyhní, Hliníka nad Hronom, Novej Bane aj z Bratislavy.
Hoci nám ráno začalo pršať, neubralo to na dobrej nálade a všetci účastníci túru zvládli. Pri chate na Škurátke nás čakal chutný guláš, ktorý navarili žarnovickí turisti a pivo, ktoré ku gulášu patrí. K príjemnému posedeniu prispelo aj pekné slnečné počasie, ktoré už popoludní zavládlo.
Za vydarené podujatie ďakujeme organizátorom, ktorí to všetko pripravili a aj mestu Žarnovica za finančný príspevok, COOP Jednote, Pivovaru Steiger a Lesom Žarnovica za sponzorské dary.


-------------------------------------------------------------------------------------------------------

 Opäť vo Vysokých Tatrách
Turisti na Štrbskom PleseV nedeľu 22. septembra usporiadal Klub slovenských turistov v Žarnovici výlet do Vysokých Tatier. Vzhľadom na premenlivé a zväčša daždivé počasie sme mali obavy, či sa vydarí.
Vysoké Tatry nás však privítali slnečným počasím a ukázali sa nám vo všetkej svojej nádhere. Predseda KST MTK Tatran Jozef Štefanka oznámil prítomným, aby si každý zvolil túru podľa svojich schopností. Bolo to rozumné rozhodnutie, pretože v našom klube sú rôzne vekové skupiny. Aby nedošlo k nejakej nepríjemnej udalosti, všetci sme mu nahlásili kam ideme.
Tí najmenší s rodičmi zostali na Štrbskom Plese, no a tí najzdatnejší si prešli Priečne Sedlo. Ďalšia skupina si urobila túru na Skalnaté Pleso. Jedni šli na Teriho chatu a iní na Zbojnícku chatu. Najdôležitejšie bolo, že sme sa všetci vrátili bez ujmy na zdraví. Že to bol krásny a vydarený výlet svedčí aj to, že v autobuse znel pekný spev spokojných účastníkov.
 

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Októbrová túra
Z Dolného Jelenca na vrchol Krížnej, cez Majerovu skalu do Starých Hôr viedla túra žarnovických turistov v nedeľu 20. októbra.
Počasie zrána bolo hmlisté a trochu zamračené, tak sme mali obavy, či budeme mať nejaké výhľady – no opak bol pravdou. Keď sme vystúpili na vrchol Krížnej, privítalo nás slnečné počasie. Naša námaha z výstupu bola odmenená krásnymi výhľadmi. Okrem blízkeho okolia sa nám v pozadí ukázali zasnežené vrcholy Vysokých Tatier. Zostupovali sme cez Majerovu skalu do Starých Hôr.
Z vydareného výletu bol spokojný aj organizátor a spokojní boli aj účastníci, lebo všetci túru zvládli, hoci bola dosť náročná.


Text: S.K.
Foto: archív KST


 -------------------------------------------------------------------------------------------------

Štefanská prechádzka
Na fotografii J. Štefanku účastníci prechádzkyŽarnovický Klub slovenských turistov ukončil sezónu 2013 už tradičnou Štefanskou prechádzkou zo Žarnovice na hrad Revište a späť. Potešiteľné je, že sa jej každoročne zúčastňuje hojný počet turistov.


Na fotografii J. Štefanku účastníci prechádzky
 


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroupNetronics
ÚvodÚvodná stránka