Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Žarnovica - oficiálna stránka mestaHľadať
 
 

Rok 2014

Plán turistických akcií na rok 2014


23. marec: Žarnovica – Buchlov (1 040,5 m n. m.) – Ostrý Grúň – Žarnovica
13. apríl: Hliník na Hronom – Szabova skala (Szabo szikla)
27. apríl: Veľká Fatra – Drieňok (1 267,6 m n. m.)
25. máj: Západné Tatry – Bystrá (2 248,4 m n. m.)
20. - 22. jún: Nízke Tatry – Ohnište ( 1 538 m n. m.) – Čierny Váh
27. júl: Vysoké Tatry – Rysy ( 2 499 m n. m.)
24. august: Vysoké Tatry – Furkotská dolina
31. august: 17. ročník Výstupu na Vtáčnik ( 1345,8 m n. m.)
21. september: Poľsko-Vysoké Tatry-Červené vrchy-Giewont (1 895 m n. m.) Kasprov vrch (1 985 m n. m.)
18.-19. október: Kysuce – Babia Hora ( 1 725 m n. m.)
9. november: Žarnovica – Kostivrch – Nová Baňa
23. november: Rudno nad Hronom – Šarvíz – Ihanovo – Žarnovica
26. december: Štefanská prechádzka Revištským Podzámčím

Info k akciám na telefónnych číslach:
0903 527 090, 045 681 25 06, 045 681 48 46 – Jozef Štefanka
0903 271 280 – Marta Štefanková

---------------------------------------------------------------------------

 

Na fotografii časť výpravyÚčasť na Pietnej spomienke


V nedeľu 19. januára sme sa zúčastnili už po šiestykrát Pietnej spomienky za obete druhej
svetovej vojny v obci Kľak a Ostrý Grúň, ktoré boli vypálené a mnohí obyvatelia povraždení.
Členovia Klubu slovenských turistov Žarnovica organizujú výstup na Vtáčnik, kde pôsobili partizánske oddiely. Pri chate Škurátka na hrobe partizána sme zapálili sviecu za všetky obete.
Napriek tomu, že počasie bolo daždivé, výstupu sa zúčastnilo viac ako päťdesiat turistov.
Na fotografii časť výpravy.

 

Text: S.K.
Foto: Jozef Štefanka, predseda KST Žarnovica

 ---------------------------------------------------------------------------------------------

 Výročná schôdza


Dňa 1. februára sa konala výročná členská schôdza. Predseda klubu Jozef Štefanka vo svojej správe o činnosti vyhodnotil rok 2013 ako úspešný. Okrem túry na skaly Buchlov a Žarnov sa všetky podujatia uskutočnili. Spomínaná akcia sa nemohla uskutočniť pre daždivé počasie, lebo hrozil úraz pri zošmyknutí zo spomínaných skál.
Všetkým prítomným prečítal plán na rok 2014 a dal ho na odsúhlasenie. Prítomní schválili plán bez pripomienok. Správu o hospodárení predniesla M. Štefanková, pokladníčka KST.
Po oficiálnej časti nasledovalo posedenie a občerstvenie. Potešiteľné je, že záujem o pešiu turistiku rastie. Veď to je šport vhodný pre všetky vekové kategórie.


S. K.


---------------------------------------------------------------------------------------------

Februárový výlet

Na fotografii Dušana Dávida časť účastníkov pred múzeom v Hodruši-HámrochV nedeľu 23. februára žarnovickí turisti uskutočnili výlet do susednej obce Hodruša-Hámre, kde v jej časti Banská Hodruša navštívili múzeum a prehliadli si aj časti bane.
Bol to neobyčajný zážitok vidieť priestory, v ktorých sa stáročia dobývali vzácne kovy. Páčilo sa nám aj múzeum, v ktorom sú zanechané miestnosti tak, ako vtedajší obyvatelia žili a aj miestnosti, v ktorých zasadali vtedajší majitelia a správcovia baní. Nezabudlo sa ani na známu postavičku Štiavnického Nácka. Krásna je aj výstava minerálov z celého sveta. Málokto z nás tušil, že neďaleko Žarnovice máme možnosť vidieť toľko zaujímavostí z takej slávnej histórie baníctva na našom území.
 

S.K.

------------------------------------------------------------------------------------------------

Marcový výlet
Na fotografii zúčastnení turisti.Že je dobre spoznávať svoje okolie, sme sa presvedčili na výlete v nedeľu 23. marca na skalné masívy Žarnov a Buchlov, ktoré sa nachádzajú v pohorí Vtáčnika.
Keď cestujeme zo Žarnovice do Partizánskeho, máme možnosť vidieť skalu Žarnov (840 m.n.m.). Zo spomínanej skaly, keď pokračujeme po hrebeni, dostaneme sa na skalné bralo Buchlov (1040 m.n.m.)
Pri výstupoch na spomínané skaly sa nám naskytli výhľady do okolia okresov Partizánske a Prievidza. Pokračovali sme na Rúbaný vrch (1097 m.n.m.), kde nás zastihol dážď a pokračovali sme do obce Ostrý Grúň.
Hoci nás na poslednom úseku zastihol dážď, na dobrej nálade a pocite z pekného výletu nám neubralo.
 

S.K.

 

 ------------------------------------------------------------------------------------

V blízkom okolí
Na fotografii Jozefa Štefanku časť účastníkov túry na Szabovej skaleŽarnovickí turisti opäť presvedčili, že v našom okolí je čo obdivovať. V nedeľu 13.apríla uskutočnili výlet na Szabovu skalu, pokračovali ďalej na oproti ležiace skalné útvary Bralce, kde sa nachádzajú aj jaskyne Veľká, Trnavá a pod Kečkou. Pokračovali na pozostatky stredovekého Pustého hradu a odtiaľ do Sklených Teplíc.
Všetkým dobre padlo po niekoľkohodinovej túre osviežiť sa v bazéne s teplou a liečivou vodou. Za všetkých účastníkov ďakujem organizátorom za príjemne strávenú nedeľu.
Na fotografii Jozefa Štefanku časť účastníkov túry na Szabovej skale.
 

S.K.
 

--------------------------------------------------------------------------------------

Blatnica
Na fotografii Dušana Dávida účastníci výletu v BlatniciV nedeľu 27. apríla sme uskutočnili výlet do Veľkej Fatry – Blatnická Dolina. Okrem našej Žarnovice sa nachádza obec Žarnovica aj v martinskom okrese, z ktorej sme prechádzali cez krásnu Žarnovickú dolinu do cieľa našej túry - vrch Drienok vysoký 1268 m.n.v.
Napriek daždivému a hmlistému počasiu sme mohli obdivovať krásu mohutných skalných brál, ktoré lemovali čistý horský potok. Výstup bol dosť namáhavý, ale návrat síce strmým úbočím, ale znovu lemovaný skalami, ktoré boli nádherné. Zabúdali sme na všetku tú námahu a zostávali v nás len pekné dojmy. Do Čremošného sme išli znovu popri Žarnovickom potoku a boli sme radi, že na našom malom Slovensku sú ešte potôčky s čírou vodou. Aj počasie sa umúdrilo a po namáhavej, takmer osemhodinovej túre, sme sa vrátili domov.
Odmenou pre organizátorov podujatia bol do posledného miesta obsadený autobus spokojných účastníkov.
Na fotografii Dušana Dávida účastníci výletu v Blatnici.
 

S.K.
 

------------------------------------------------------------------------------------------

Výlet do Nízkych Tatier
turistiŽarnovickí turisti v nedeľu 25. mája uskutočnili výlet do Nízkych Tatier na vrch Ohnište vysoký 1533 m.n.v.
Túra bola pomerne dlhá a náročná. Prechádzali sme cez Svidovské sedlo na spomínané Ohnište a na vrch Slemä 1514 m.n.m. cez Brtkovicu a Stanišovské sedlo ku Stanišovskej jaskyni, kde nás čakal autobus. Počas takmer celej trasy nás sprevádzal dážď, ale pri cieli nás privítalo pekné slnečné počasie. Hoci bol terén po dažďoch dosť rozmočený, všetci účastníci ho zvládli.


S.K.
Foto J. Štefanka
 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------

Výstup na Rysy
   Na fotografii účastníci výletu do Vysokých Tatier

Dňa 22. júna sme uskutočnili výlet do Vysokých Tatier spojený s výstupom na známe Rysy vysoké 2499 m.n.m..
Na Štrbskom plese nás privítalo trochu chladné počasie aj mrholenie. Našťastie to netrvalo dlho a túra bola celkom príjemná. Mali sme možnosť vynadívať sa na krásne štíty Vysokých Tatier. Na Žabích plesách nás prekvapil sneh, ktorý niektorých turistov odradil pokračovať ďalej. Tí zdatnejší pokračovali na Rysy. Niektorí zostali v pekne vynovenej chate pod Rysmi, a tí najzdatnejší vystúpili na samotný vrchol Rysov.
Zájazd môžeme hodnotiť ako úspešný. Hlavne organizátori, že ich úsilie nebolo márne, o čom svedčil znovu do posledného miesta obsadený autobus.
Na fotografii účastníci výletu do Vysokých Tatier.


S.K.
Foto: Jozef Štefanka

--------------------------------------------------------------------------------------------------

Na fotografii účastníci výletu do Vysokých TatierZdolávali Slavkovský štít

Klub slovenských turistov uskutočnil v nedeľu 27. júla výlet do Vysokých Tatier. Keďže počasie je tento mesiac dosť nestále, mali sme obavy, či sa nám podujatie vydarí. Autobus nás doviezol do Starého Smokovca, odkiaľ vedú turistické trasy na menej náročné a aj náročné túry. Hlavným cieľom bol Slavkovský štít 2452 m.n.m., a ten si tí najzdatnejší splnili. No ani tí ostatní neboli ukrátení. Veď  kamkoľvek sa vyberieme, všade si  môžeme vychutnávať pohľady na krásne štíty Vysokých Tatier.

No najväčšia odmena pre organizátorov je plný autobus spokojných nadšencov pešej turistiky.

Na fotografii účastníci výletu do Vysokých Tatier.

S.K.

Foto: Jozef Štefanka

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Výstup na Vtáčnik

   Už po devätnásty krát uskutočnil Klub slovenských turistov v Žarnovici pri príležitosti Dňa Ústavy SR výstup na Vtáčnik. Tentoraz sa uskutočnil už v sobotu 30. augusta.

   Prvý výstup  organizoval vtedajší predseda Rastislav Rusnák, ktorý, žiaľ, už nie je medzi nami. V tomto roku sme sa navždy rozlúčili aj s dlhoročným členom Františkom Beňom. Pamiatku oboch sme si uctili minútou ticha pri chate Škurátka.

   Touto cestou sa chcem poďakovať organizátorom za pekné podujatie, ktoré pre návštevníkov pripravili. Okrem turistov zo Žarnovice sa ho zúčastnili nadšenci pešej turistiky z Vyhní, aj z ďalších klubov z okolia Žarnovice.

S.K.

-----------------------------------------------------------------------------------------------

Na stretnutí priaznivcov

Dňa 20. septembra sme sa zúčastnili na 6. stretnutí priaznivcov Klubu slovenských turistov, konanom pri príležitosti 140. výročia turistického značkovania na Slovensku.

Trasa viedla z námestia sv. Trojice v Banskej Štiavnici cez Červenú studňu na Hornú Roveň, kde na účastníkov čakalo občerstvenie. K dobrej pohode prispelo aj pekné slnečné počasie. Podujatie bolo dobre zorganizované, za čo patrí poďakovanie všetkým čo sa na tom podieľali.

S.K.

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Vo Vysokých Tatrách

Na fotografii účastníci výletu v Zakopanom.Klub slovenských turistov usporiadal dvojdňový výlet (20.- 21. septembra) do Vysokých Tatier. Prvý deň sa ubytovali v Dolnom Smokovci, aby mohli uskutočniť vysokohorskú túru na poľskej strane Vysokých Tatier. Výstup začali za Zakopaného na Kasprov vrch a pokračovali hrebeňovkou na vrch Giewont. Počasie im prialo a okrem vydareného výstupu si mohli vychutnať krásne výhľady na Tatranské štíty z poľskej strany.

Na fotografii účastníci výletu v Zakopanom.

S.K.

Foto: archív KST

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

Túra na Babiu horu

Dušana Dávida žarnovickí turisti na Babej horeKlub slovenských turistov usporiadal dňa 19. októbra výlet do Oravských Beskýd na Babiu horu vysokú 1723 m.n.v. Pri nahlasovaní na podujatia sa obyčajne zapíše viac záujemcov, ako je kapacita autobusu, no obyčajne z rôznych dôvodov sa niekomu nedá ísť. Teraz sa však prihlásilo takmer sto záujemcov, a tak nezostávalo nič iné, ako objednať ďalší autobus.

Počasie nám prialo a tak sme si túru na Babiu horu mohli vychutnať. Mali sme krásne výhľady na pohoria na Slovensku ako aj v susednom Poľsku. V horách sú si ľudia nejako bližší, lebo sme sa navzájom s úplne neznámymi turistami na seba usmievali a zdravili – hlavne s Poliakmi, lebo tých bolo oveľa viac.

No čo dodať. Tešíme sa na ďalšie výlety, aby sme mohli poznávať krásy našej prírody.

Na fotografii Dušana Dávida žarnovickí turisti na Babej hore

S. K.

 ----------------------------------------------------------------------------

Náučný chodník Zvonička

J. Detvana turisti na Zvoničke„Vstúpte do prírodou skrytej Novobanskej kotliny, ktorú z troch strán obklopujú kopce Pohronského Inovca, Vtáčnika a Štiavnických vrchov a len na juhu otvorenej do údolia Hrona. Vstúpte do bývalého slobodného kráľovského mesta, ktorého dejiny sú úzko späté s ťažbou rúd, kameňa, sklárskou a remeselnou výrobou, roľníctvom a ovocinárstvom.

Vstúpte a načúvajte zvukom ticha, načúvajte zvukom prírody“.

Dovolila som si citovať úvod reklamného plagátika, ktorý vydalo mesto Nová Baňa pri príležitosti otvorenia Náučného chodníka Zvonička.

Žarnovický klub slovenských turistov dňa 9.11. zorganizoval výlet na spomínaný náučný chodník. Začiatok túry sme mali od železničnej stanice v Novej Bani a prvá zástavka bola Zvonička, postavená v roku 1874 ako súčasť pútnického miesta Kohútovo. Pokračovali sme na Červenú skalu, ktorá poskytuje výhľad na časť mesta a na východné svahy Pohronského Inovca, do údolia rieky Hron a na hrebeň Štiavnických vrchov. Pokračovali sme výstupom na Havraniu skalu. Z vrcholu skaly je panoramatický výhľad na masív Chlmu 726 m.n.m. Zastávka Háj patrí medzi najkrajšie vyhliadkové lokality. Po prejdení Náučného chodníka sme sa rozdelili. Jedna skupina pokračovala smerom na Kostivrch do Žarnovice a druhá do Novej Bane cez Kohútovo. K dobrej pohode prispelo príjemné jesenné počasie.

Na fotografii J. Detvana turisti na Zvoničke.

S.K.

--------------------------------------------------------------------------------------------

Z Hronskej Breznice do Šašovského Podhradia

 Na fotografii Jozefa Štefanku je pätica účastníkov na vrchu Demian  Klub slovenských turistov MTK Tatran Žarnovica zrealizoval na 30. novembra výlet  z Hronskej Breznice do Šašovského Podhradia. Trasa viedla zelenou značkou cez vrch Demian vysoký 664,8 m.n.v. Turisti pokračovali cez  Markušu na vrch Suť 717,7 m.n.v. do Šašovského Podhradia. Túra nebola náročná a počasie prialo. Z Demiana bol pekný výhľad na už zasnežené končiare Malej Fatry. Výhodou bolo pomerne dobré vlakové spojenie a tak organizátorovi odbudla povinnosť zabezpečiť dopravu.

S.K.


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroupNetronics
ÚvodÚvodná stránka