Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Žarnovica - oficiálna stránka mestaHľadať
 
 

Zmena mena a priezviska

  • ·         Dňom účinnosti zákona NR SR č. 13/2006 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon NR SR č. 300/1993 Z. z. o mene a priezvisku, t. j. od 1. februára 2006 sa kompetencia rozhodovania vo veci povolenia zmeny mena a priezviska presunula z matričných úradov na okresné úrady. Občania z okresov Žiar nad Hronom, Banská Štiavnica a Žarnovica sa môžu obrátiť so svojou žiadosťou na Okresný úrad,  Nám. Matice slovenskej 12, 9605 01  Žiar nad Hronom, tel.: 045/ 678 16 10.

    ·         Novela zákona č. 300/1993 Z. z. o mene a priezvisku (zákonom č. 13/2006 Z. z. s účinnosťou od 1. februára 2006) priniesla mnoho zmien, napr. možnosť určenia druhého a tretieho mena, možnosť zmeny cudzojazyčného mena na jeho slovenský ekvivalent a naopak, možnosť zmeny priezviska jedného z manželov, ak nemajú spoločné priezvisko (podľa dohody pri uzatváraní manželstva), možnosť používať len jedno priezvisko u osôb, ktoré majú dve a viac priezvisk ap.

    ·         Tieto úkony vykonáva v zmysle § 2a a § 7 citovaného zákona matričný úrad, na ktorom je zapísaná matričná udalosť (nie podľa trvalého bydliska) na základe písomného oznámenia alebo písomného vyhlásenia (podľa druhu zmeny) občana, o ktorého meno alebo priezvisko ide. V prípade dieťaťa podáva písomné oznámenie alebo vyhlásenie zákonný zástupca.

    ·         Upozornenie: Tlačivá sú použiteľné na podanie príslušného oznámenia alebo vyhlásenia osobne alebo poštou. V prípade podania poštou musia byť podpisy úradne osvedčené.

    Legislatíva: viď text

 


Vybavujú:                      PhDr. Alica Soukupová, Tatiana Kučerová
Doba vybavenia:            na počkanie

 

 

 


 

dnes je: 20.9.2019

meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava

podrobný kalendár

webygroupNetronics
ÚvodÚvodná stránka