Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Žarnovica - oficiálna stránka mestaHľadať
 
 

ZO Chovateľov poštových holubov

ZÁKLADNÁ ORGANIZÁCIA CHOVATEĽOV POŠTOVÝCH HOLUBOV

Základná organizácia chovateľov poštových holubov (ZO CHPH) v Žarnovici je organizačnou zložkou Slovenského zväzu chovateľov poštových holubov (SZ CHPH). Organizačne patrí pod Oblastný zväz Levice.
(Viac na oficiálnej stránke SZ CHPH: www.postoveholuby.sk)


Vedenie organizácie:

Predseda: Július Holub
(Tehelná 1, 966 81 Žarnovica, mobil: 0908926179)
Podpredseda a tajomník: Marian Šedivec
Výcvikár: Anton Oslanec
Pokladník: Július Bóllo

Revízor: Anton Mesároš

Chov poštových holubov je krásna a zaujímavá záľuba, ale náročná na čas, finančné prostriedky i priestory.
Každý chovateľ musí byť registrovaný v najbližšej základnej organizácii (ZO) ku svojmu bydlisku. Chov poštových holubov je prísne registrovaný. Chovateľ si kúpi rodové krúžky, ku ktorým dostane aj preukaz o vlastníctve poštového holuba. Každý krúžok je originál a podobne, ako u človeka rodné číslo, sprevádza ho celým životom. Krúžok sa nasadí na nožičku mladému holubovi vo veku asi 10 dní. Keď dospeje, krúžok sa odobrať nedá.
Preteky sú organizované tak, že každý chovateľ si donesie svoje holuby do tzv. nasadzovacieho strediska. Naše je na parkovisku oproti predajni Nábytok, kde máme aj svoju bunku. Tam sa na rodový krúžok preteková guma a presne sa zaregistruje. Potom sa poštový holub umiestni do špeciálneho prepravného koša a naloží do auta, ktoré je na to určené. Takto sa zozbierajú všetky poštové holuby v našom OZ. Spolu je to asi 2 500 kusov. Nasleduje odvoz na miesto štartu. Obvykle sú to trate z Čiech a Nemecka. Štartuje sa pod dohľadom štartéra. Všetky holuby vyletia naraz z auta a letia čo najrýchlejšie domov. Pokiaľ je priaznivé počasie, dosahujú rýchlosť až 100 km/hod. Doma už chovatelia netrpezlivo očakávajú svojich „pretekárov“. Každý holubník má presne vypočítané kilometre z miesta štartu. Robí sa to pomocou GPS systému. Po prílete holuba na domovský holubník ho chovateľ musí chytiť a z nožičky mu odňať pretekovú gumu. Tá sa potom vloží do špeciálnych hodín, kde sa zaregistruje presný čas doletu. Po pretekoch sa hodiny donesú do klubovne, kde sa dolety vyhodnotia na špeciálne tlačivá a potom zašlú výpočtárovi. Ten ich podľa rýchlosti letu zoradí do poradia a vyhodnotí preteky. Vývoj vo svete techniky neobišiel ani náš šport. Najnovšie je každý poštový holub vybavený čipom, ktorý po prílete domov na holubník zaregistruje snímač napojený na počítač. Je to veľmi síce jednoduché a účinné, ale dosť náročné na financovanie. Preto v našom klube ešte používame konštatovacie hodiny.

Z histórie
Začiatky chovu poštových holub v Žarnovici siahajú do obdobia po 2. svetovej vojny. Boli to chovatelia: bratia Ján a Anton Šniagerovci, Alojz Hajdoni, Ľudovít Gulaša, Vladimír Šajtroch, Július Bóllo, Jozef Jóbb, Pavol, Plechlo, a ďalší. Vtedy boli chovatelia poštových holubov organizovaní pod Zväzarmom (skratka organizácie Zväz pre spoluprácu s armádou) a poštové holuby boli chránené zákonom. Zaujímavé je, že dolety holubov sa hlásili na žandárskej stanici.
Najväčší rozmach chovateľstva v našom meste bol v 80-ich a 90-ich rokoch minulého storočia. V tom čase organizácia mala 23 aktívnych členov. Z tých čo chovali poštové holuby to boli: Branislav Gulaša, Vladimír Brnčík, Pavol Zliechovec, Július Krajči, Miroslav, Ján a Boris Čákovskovci, Dominik Ratulovský, Jozef Paulík ml. z Partizánskej ul., Pavol Cimra, Ondrej Láclav, Jozef Sedliak, Jozef Tlsták, Peter Valetntík, Ivan Hutšín i už zosnulý Jozef Paulík.

 

 chovatelia poštových holubov

Na fotografii chovatelia poštových holubov na výročnej členskej schôdzi v roku 1981. Stojaci zľava: Miroslav Kalinka, Jozef Tlsták, Ľudovít Jančok, Alojz Hajdoni, Jozef Paulík, Ľudovít Gulaša, Dominik Ratulovský, Igor Rendek, Ivan Hutšín, Stanislav Brnčík, Vladimír Brnčík, Ján Čákovský a Július Bóllo. Sediaci zľava: Branislav Gulaša, Terézia Jančoková, Peter Valentík a Andor Sedliak (hosť).

 

 

 

Súčasnosť
V súčasnosti má Základná organizácia chovateľov poštových holubov 11 členov, z ktorých je 6 občanov Žarnovice. Ďalší sú z Ostrého Grúňa, Župkova a Voznice. V Žarnovici sa momentálne aktívne chovu poštových holubov venujú: Július Bóllo, Július Holub, Miroslav Kalinka, Marián Šedivec, Anton Oslanec a Rudolf Baniari. Chovatelia sa počas sezóny, ktorá je od apríla do septembra, zúčastňujú pretekov (viď.: www.postoveholuby.sk). Po sezóne robíme vyhodnotenie a najúspešnejší nás reprezentujú na oblastných a celoštátnych výstavách. V nich boli v ostatnom období najúspešnejší A. Hajdoni, J. Holub, M. Šedivec a M. Kalinka. Aj naďalej sa chovatelia poštových holubov, podľa plánu (viď.: www.postoveholuby.sk) , budú zúčastňovať najmä pretekov organizovaných OZ Levice. Škoda len, že nepribúda mladých adeptov tohto koníčka. Radi by sme ich medzi nami privítali.
 


 

dnes je: 16.9.2019

meniny má: Ľudmila

podrobný kalendár

webygroupNetronics
ÚvodÚvodná stránka